answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
monitta
2 years ago
9

When Coca-Cola carries a different price depending on whether the consumer purchases it in a fine restaurant, a fast-food restau

rant, or a vending machine, then this form of price discrimination is known as ________ pricing.
Business
1 answer:
Mashcka [7]2 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is Channel pricing.

Explanation:

In the industry, the Channel Pricing is used with the purpose of setting the prices depending on the means of delivery of goods or services. Coca-cola used the channel pricing to offer different prices depending on the location the people usually buy the products.

You might be interested in
Two fatal flaws can render a business model untenable from the beginning. These are:
bixtya [17]

Answer:

The correct answer is the option A: failure to complete a business plan and failure to get funding.

Explanation:

To begin with, if an entrepreneur failures to complete a business plan and to get funding then the most probable thing to happen is that his business will be untenable from the beginning due to the fact that if the person do not possesses money and a plan to put his ideas in action he will never achieve his primary goals, that is, obtaining profits at long term. Therefore that if there is no business plan in which the company must focus and there is no money to carry out that strategy then the business model is doomed.

6 0
1 year ago
Molly C. has just purchased a pasta manufacturing business. Molly’s new business produces ravioli, tortellini, and other cheese-
Juli2301 [7.4K]

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

Molly estimates that she will use 10,000 pounds of cheese filling each month. The costs associated with each pound of cheese filling consist of $10.64 direct materials, $14.96 direct labor, $14.60 variable overhead, and $13.00 fixed overhead. Pasta Specialties (PS) has approached Molly and offered to supply 10,000 pounds of cheese filling each month for $405,200.

Make in house:

Unitary cost= 10.64 + 14.96 + 14.60= $40.2

Nose of the fixed cost are avoidable, therefore they are taken into account to make the decition.

Buy= 405,200/10,000= $40.52

Cost difference= 40.2 - 40.52= -0.32

8 0
2 years ago
You have determined that an OCF of $151,406 will result in a zero net present value for a project, which is the minimum requirem
oee [108]

Answer:

It should be accepted as the cash flow is greater than minimum

Explanation:

We should determinate if he project can generate a cashflow of 151,406 after taxes to be accepted:

market x market share = sales in units

140,000 units x 8.5% = 11,900 units

sales x contribution less fixed cost = income before taxes

11,900 x 56.11 - 387,200= 280,509

after tax 280,509 x (1 - 21%) = 221,602.11‬

project cash flow > minimum cash flow

      221,602.11      >         151,406

It should be accepted as the cash flow is greater than minimum

7 0
1 year ago
ZImmerman Company supplies schools with floor mattresses to use in physical education classes. Zimmerman has received a special
Crank

Answer and Explanation:

(a)

Reject Order

Revenues$ -0-

Cost of Goods Sold-0-

Operating Expense-0-

Net Income$ -0-

Accept order

Revenues$27,000

Cost of Goods Sold $18,900

Operating Expense $9,600

Net Income$ ($1,500)

Net income Increased (Decreased)

Revenues $27,000

Cost of Goods Sold ($18,900)

Operating Expense ($9,600)

Net Income$ ($1,500)

Variable cost of goods sold = $4,200,000 × 75% = $3,150,000.

Variable cost of goods sold per unit =

$3,150,000 ÷ 100,000 = $31.50

Variable cost of goods sold for the special order = 600 × $31.50 = $18,900.

Variable operating expenses = $2,000,000 × 70% = $1,400,000

Variable operating expenses per unit = $1,400,000 ÷ 100,000 = $14

Variable operating expenses for the special order = 600 × $14

= $8,400 + $1,200= $9,600

b)The incremental analysis shows that Gregg Company should not accept the special order reason been that the incremental costs exceed incremental revenues.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cassandra's Boutique has 2,100 shares outstanding at a market price per share of $26. Sally's has 3,000 shares outstanding at a
stiv31 [10]

Answer:

$56,600

Explanation:

Given that,

Cassandra's Boutique:

2,100 shares outstanding at a market price per share of $26.

Sally's:

3,000 shares outstanding at a market price of $41 a share.

Acquiring Cassandra's boutique for cash = $58,000

Incremental value of the acquisition = $2,000

We can get the value of Cassandra's Boutique to Sally's by adding the incremental value of the acquisition to the market value of the shares of Cassandra's Boutique.

Firstly, we are calculating the market value of Cassandra's Boutique:

= Outstanding shares × Market price per share

= 2,100 × $26

= $54,600

Therefore, the value of Cassandra's Boutique to Sally's is as follows:

= market value of Cassandra's Boutique + Incremental value of the acquisition

= $54,600 + $2,000

= $56,600

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Pierre is a foreman in a plant. he has 25 line workers who report to him on the night shift. from what you have read about organ
    14·1 answer
  • Atlas Home Supply has paid a constant annual dividend of $2.40 a share for the past 15 years. Yesterday, the firm announced the
    8·1 answer
  • Product U23N has been considered a drag on profits at Jinkerson Corporation for some time and management is considering disconti
    7·1 answer
  • Morgan sued Rachel over a motor vehicle accident, but they settled the case prior to the trial for $1,000. The lawsuit is now __
    7·1 answer
  • John, Lesa, and Tabir form a limited liability company. John contributes 60 percent of the capital, and Lesa and Tabir each cont
    5·1 answer
  • Eleven years ago, Lynn Inc. purchased a warehouse for $315,000. This year, the corporation sold the warehouse to Firm D for $80,
    9·1 answer
  • In the Bombadier Company, Division A has a product that can be sold either to outside customers or to Division B. Information ab
    9·1 answer
  • The meal plan at university A lets students eat as much as they like for a fixed fee of $500 per semester. The average student t
    14·1 answer
  • Before expiration, the time value of a call option is equal to Group of answer choices zero. the actual call price minus the int
    13·1 answer
  • Serena the Chief Financial Officer has a decision to make. She has to rank several alternatives for purchasing a new piece of eq
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!