Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.
Answer:
a. -1.25
b. -1.25
Explanation:
Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.
Formula is;
= % change in Quantity/ % change in Price
a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= -0.5/0.4
= -1.25
b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= 0.5/-0.4
= -1.25
Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
Answer:
<u>liability</u>, <u>asset </u>
Explanation:
Liability refers to a future obligation in monetary form which must be discharged by a business. Liabilities are classified on the basis of due period into current and long term. For instance payment due to a supplier, loan for repayment.
Assets on the other hand refer to something which yields future economic benefits. Assets could be in tangible fixed form, movable form or intangibles such as Goodwill.
In the given case, from the purpose of bank, acceptance of deposits constitutes a liability since the bank has to pay such deposits whenever required by the customer.
Similarly, lendings by a bank represent an asset since the bank would receive such sum coupled with interest at a future date.