answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
1 year ago
8

You’ve borrowed $23,072 on margin to buy shares in Ixnay, which is now selling at $41.2 per share. You invest 1,120 shares. Your

account starts at the initial margin requirement of 50%. The maintenance margin is 35%. Two days later, the stock price changes to $41 per share.
a) Will you receive a margin call?b) How low can the price of Disney shares fall before you receive a margin call?
Business
1 answer:
BlackZzzverrR [31]1 year ago
7 0

Answer:

(a) Since the percentage margin is more than maintenance margin, there would be no call

(b) A margin call would be received when the price is $15.26

Explanation:

(a) Total investment = $23,072 × \frac{100}{50} = $46,144

Total shares = Total investment ÷ share price

= $46,144 ÷ $41.2 = 1,120

Value of share in market = new price × number of shares

= $41 × 1,120

= $45,920

Value of equity = Value of share in the market - borrowed cash

= $45,920 - $23,072

= $22,848

Percentage margin = Value of equity ÷ Value of shares

= ($22,848 ÷ $45,920) × 100%

= 49.76%

(b) Total number of shares = 1,120

Assumed value of shares = $1,120X

Borrowed fund = $23,072

Value of equity = $1,120X - $23,072

Margin = Value of equity ÷ Value of shares

0.35 = ($1,120X - $23,072) ÷ $1,120X

392X = $1,120X - $23,072

1512X = $23,072

X = $15.26

You might be interested in
Wright Company sells merchandise with a one-year warranty. In the current year, sales consisted of 2,000 units. It is estimated
gregori [183]

Answer:

$30,000

Explanation:

In this question, the matching account principle is used which means the total revenue is matched with the total expenses in a given year.

The computation of the warranty expense is shown below:

= Number of selling units × average unit sold per unit

= 2,000 unit × $15 per unit

= $30,000

The whole amount $30,000 should be recorded as warranty expense

5 0
2 years ago
You have determined that an OCF of $151,406 will result in a zero net present value for a project, which is the minimum requirem
oee [108]

Answer:

It should be accepted as the cash flow is greater than minimum

Explanation:

We should determinate if he project can generate a cashflow of 151,406 after taxes to be accepted:

market x market share = sales in units

140,000 units x 8.5% = 11,900 units

sales x contribution less fixed cost = income before taxes

11,900 x 56.11 - 387,200= 280,509

after tax 280,509 x (1 - 21%) = 221,602.11‬

project cash flow > minimum cash flow

      221,602.11      >         151,406

It should be accepted as the cash flow is greater than minimum

7 0
1 year ago
Staci's Sign Shoppe makes signs for businesses. Staci is currently producing 210 signs per week with three employees. Staci hire
const2013 [10]

Answer:

Marginal product: 118

Marginal product is 1.68 times average product

New average product: 82

Explanation:

Marginal product is the difference that we found after we add one more unit of production into the business, this means the amount of products that we produce more of, once we hire a new worker or add a new machine, in this case marginal product is 118 units more by hiring an additional worker, and the marginal product divided by the last average product is 1.68 times more, and the new average product would be 328 between 4 which is the new number of workers, which results in 82.

6 0
1 year ago
When the price of chocolate-covered peanuts increases from $1.55 to $2.00, the quantity demanded decreases from 220 to 160. In t
vredina [299]

Answer:

The answer is <em>elastic; decrease</em>

Explanation:

Price elasticity of demand (PED) = %change in QD/ %change in price

PED = (2-1.55/1.55 ) * 100 / (160-220/220) *100 = 1.065

PED is elastic

Total revenue before price change = 1.55*220= $341.00

Total revenue after price change = 2* 160 = $320.00

Total revenue decreased by $21.00

4 0
1 year ago
Rosalyn is a single mother with two children ages 3 and 5, and she lives paycheck to paycheck. She is trying to save money for a
marta [7]

Answer:

This question is business question so I will answer it from business perspective. The least that I can do is offer her a one year package with an advance of $50. The monthly installment along with the interest that she will pay would be:

Monthly Installment including interest = (Amount Due/12months) + (Outstanding Amount * Interest Rate) ....Eq1

So I assume the interest rate is 5% and as we know the outstanding amount is $150.

By putting the values, we have:

Monthly Installment including interest = ($150/12months) + ($150 * 5%)

= $12.5 + $7.5 = $21 per month

Now the outstanding amount for the second month = $150 - $12.5 = $137.5

Now we will use this new outstanding amount to calculate the monthly installments including the interest by putting the values in the equation 1. Similarly for the next coming months the installments would be calculated.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • You lose your job and, as a result, you buy fewer iTunes music downloads. This shows that you consider iTunes music downloads to
    11·1 answer
  • Based on predicted production of 21,000 units, a company anticipates $357,000 of fixed costs and $309,750 of variable costs. the
    6·1 answer
  • At a price of $13, quantity demanded is ________, quantity supplied is ________ ; therefore excess ________ has occurred.
    7·1 answer
  • The pharmaceutical industry is extremely dynamic. A company that releases a product to the general public with the intention of
    5·1 answer
  • A farmer needs 500 vats of fertilizer a week during the summer. He has a barn that can hold plenty of vats which cost around $1
    14·1 answer
  • When Sandra and Charles Givens were divorced, the court ordered a division of property and awarded Sandra $65,000. The award was
    9·1 answer
  • Fill in the blanks to complete the sentence. Fixed costs equal $25,000; variable cost per unit is $2.50 and units produced are 1
    12·1 answer
  • Which of the following is false regarding the FIFO inventory method?
    13·1 answer
  • Ohio Limestone plans to market its product in a new territory. Management estimates that an advertising and promotion program co
    5·1 answer
  • Jenna Jeffries started her business baking dog treats by investing cash of $1,000. During May, its first month of operations, Je
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!