Answer:
A, B, and C. Division A has the least risk and Division C has the most risk.
Explanation:
the firm has an aftertax cost of debt of 6.1 percent and a cost of equity of 14.3 percent. The firm is financed with 35 percent debt and 65 percent equity. hope this helps you :)
Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer:
Ben Lingo's Net Worth Statement:
Assets:
Cash $82
Savings $150
Car $2,000
Inventory $1,200
Total Assets = $3,432
Liabilities:
Car loan $1,500
Credit Union loan $80
Total Liabilities = $1,580
Net Worth = Total Assets - Total Liabilities
= $3,432 - $1,580
= $1,852
Hello. You forgot to provide the answer options. The options are:
"A) value of all goods and services produced in the economy this year B) This years prices C) value of all foods and services produced in the economy this year D) the base year's prices E) bought by consumers"
Answer:
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Explanation:
GDP deflator is an economic term that means "implicit price deflator". This term is defined as the price measure for any and all goods and services produced within the country, in the year in question. GDP, in turn, is directly related to this, since it represents the monetary value that each of these goods and services produced during that same year.
The GDP deflator is directly related to the CPI, which is another economic term intended to represent the consumer price index. Through the CPI, the GDP deflator is able to measure the inflation or deflation that occurred in the national economic sector for a given year.
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
The most likely based on the options available is that he had a poor credit score (Answer B). As he was interviewing for a bank manager position, it's likely the bank would only want to hire staff with a good credit history.