Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Month - Lease cost - Machine hours
April: $15,000 - 800
May: $10,000 - 600
June: $12,000 - 770
July: $16,000 - 1,000
Using the high-low method, first, we need to determine the unitary variable cost. We need to use the following formula:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (16,000 - 10,000) / (1,000 - 600)
Variable cost per unit= $15 per unit
Now, we can calculate the fixed costs:
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 16,000- (15*1,000)
Fixed costs= $1,000
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 10,000 - (15*600)
Fixed costs= $1,000
Answer:
C) cluster analysis
Explanation:
Regression analysis. The regression analysis determines the relationship between the two variables. Thus, one of these quantities (X) is given in advance(dependent) and is not random. The second value (U) is the independent and random number. The randomness of the second quantity can be explained for two reasons. First: Measuring the random number U, which depends on the number X, is associated with certain errors; second: The value of U may depend on other uncontrollable factors, in addition to being dependent on the value of the corresponding X value. In this case, we need to talk about the distribution of the random variable U against each value of the X variable. The main purpose of the regression analysis is to build a mathematical model that takes into account the factors affecting the physical process using experimental data and evaluating its accuracy. The least squares method is used for statistical estimation of the mathematical model's suitability to experimental data.
Discriminant analysis is a method used in statistics, pattern recognition, and machine learning to find a linear combination of attributes that define or distinguish two or more classes or events. The resulting combination can be used as a linear classifier or more often to reduce the size before classifying. LDA is closely related to variance analysis (ANOVA) and regression analysis, which try to express a dependent variable as a linear combination of other properties or dimensions. However, while variance analysis uses qualitative independent variables and a continuous dependent variable, discriminant analysis has continuous independent variables and a qualitative dependent variable.
Cluster analysis or clustering is a problem of grouping a number of objects. In this problem, objects must be in some way more similar to those in other groups to accommodate the same clusters (clusters). One of the main problems with data transmission is a common technique used in statistical data analysis. It is also used in machine learning, pattern recognition, image analysis, data retrieval, bioinformatics, data compression and computer graphics.
One-way analysis of variance (ANOVA) is used to calculate the significance of the difference between three and more independent means in a normally distributed series. ANOVA compares the arithmetic means of three or more groups alone; ANOVA result is also significant when at least one of these comparisons is significant. To measure the significance it will have the relation to the regression analysis that's why there will be dependent and independent variables as well.
Answer:
January 1, 2021, building purchased
Dr Building 420,000
Cr Cash 100,000
Cr Notes payable 320,000
Explanation:
The building account (asset) must be recorded at the purchase cost. The mortgage is considered a note payable (long term liability), while the cash account (asset) decreases, therefore, it must be credited.
Answer:
Check the following calculations
Explanation:
1. Received an order for 1,000 units
Cost per unit = $46
now
Incremental revenue per widget = $43
Incremental cost per widget: =( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =
$7 + ($15 × 2) + $4 = 41
Incremental profit per unit = 43 - 41 = $2
Total incremental profit = $2 × 1,000 = $2,000
Kasten can make an extra $2,000
2. Cost to buy per widget = $39
Cost to make per widget: = ( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =
$7 + ($15 × 2) + $4 = 41
Incremental savings per widget if purchased =41 - 39 = $2
Total incremental savings if purchased = $2 × 10,000 = $20,000
Thus we can say Kasten will save $20,000 if it buys instead of makes
Answer: price competition
Explanation:
The type of competition would Funke and Dumphy likely engage in after the decrease in demand is price competition.
Price competition simply means when the companies in a particular industry lower their prices afsubst the prices of identical products in order to boost demand and sales.
Since there's a reduction in demand, Dumphy and Funke will engage in price competition to boost sales.