Answer:
Under the gross method
= $15,000
Under the net method
= $14,850
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of inventory purchased = $15,000
terms of 1/10, net 30
Now,
Under the gross method,
The inventory is recorded at the price mentioned on invoice and only discounts taken are recognized
therefore,
Amount carried by inventory = Amount of inventory purchased
= $15,000
and,
Under the net method all the discounts will be taken
therefore,
Amount carried by inventory
= Amount of inventory purchased - Discount
= $15,000 - 1% of $15,000
= $15,000 - $150
= $14,850
Answer:
The answer is: The Museum Company uses a Focus Strategy
Explanation:
Michael Porter described three types of generic strategies:
- Cost leadership: no frills strategy, the company sells its product at the lowest possible cost.
- Differentiation: the company creates "unique" products and services that are appealing to the customers.
- Focus: the company offers a specialized service in a narrow (or niche) market
The Museum Company uses a Focus Strategy because it sells a very specialized service only found in other museums to affluent customers.
Answer: Hello your question is incomplete attached below is the complete question
answer:
1) attached below
2) Net operating income ( loss ) = - $104 million
Explanation:
Pretax operating loss = - $137 million
Non deductible Losses ; $5 million fine paid in 2021 ,
estimated $12 million loss from contingency that will be tax deductible in 2022
Enacted tax rate = 25%
Taxable operating income = - $120 million
attached below is the solution
When it comes to this context, nothing is sure to be a success, so no
Both economies grew at the same rate.
Answer: Option C.
<u>Explanation:</u>
Gross domestic product (GDP) is the fiscal estimation of every single completed great and administrations made inside a nation during a particular period. Gross domestic product gives a financial preview of a nation, used to appraise the size of an economy and development rate. Gross domestic product can be determined in three different ways, utilizing consumption, creation, or salaries.
Because of low unemployment and increment in compensation, there is an expansion in the buying intensity of individuals. This prompts an expansion sought after for products and enterprises, which prompts an expansion when all is said in done value levels. Henceforth Inflation will Increase because of an Increase in GDP.