Answer:
$52,710
Explanation:
Calculation for allowance for uncollectible accounts credit balance
Using this formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=Estimated gross uncollectible accounts receivable *Accounts receivable
Let plug in the formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=7%* $753,000
Allowance for uncollectible accounts credit balance=$52,710
Therefore After adjustment at December 31, 2020, the allowance for uncollectible accounts should have a credit balance of $52,710
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
Order size:
Estimated activity cost= $585,866
Estimated machine hours= 10,900
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 585,866/10,900
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Answer:
We will plant 165 of Crop A
Explanation:
We will compare the marginal contribution for each crop: A B
Profit: 170.00 210
cost of cultivating: 40.00 60
CM per constrain 4.25 3.50
Crop A is better regarding cultivating cost.
Now we analize the labor hours:
Profit: 170 210
Labor hours per crop 20 25
CM per constrain 8.50 8.40
Because Crop A is better at both constrain resource It will be better to plant only Crop A if possible. As assigning to Crop B will diminish the return on the scarce resourse.
We will see how much can we plant of Crop A
7400 / 40 = 185
3300 / 20 = 165
We will plant 165 of Crop A
which is the maximun we can plant at the given labor hours.
Answer:
<u>B</u>
<h3>Explanation:</h3>
Usually a life insurance policy stipulates that when th insured dies, the beneficiaries can file a claim to receive the life insurance money called the face value.
This face value is determine by certain factors like age, total coverage, medical history, gender, lifestyle, and job of the insured.
Answer:
The standard deviation of the portfolio is 26.15%
Explanation:
First the formula of variance of a portfolio is used.
Take the square root of variance to get standard deviation.
(0.3)^2 × (0.35)^2 + (0.7)^2 × (0.3)^2 + 2 × 0.3 × 0.7 × 0.35 × 0.3 × 0.3 = 0.068355
Taking square root of 0.068355 to get standard deviation that is 26.15%