Answer:
Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.
However, important principles are explained below :
The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.
The Format of the Account is as follows :
Debits :
Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900
Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.
Credits :
Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.
Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.
The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.
Conclusion :
The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.
Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
The answer for this question is. Sam had to mix equal parts of the two chemicals for the experiment. When we say equal, the same in number or amount. If equitably, dealing fairly or equitably with everyone. If equation, a complicated situation or issue. So the right answer is equal.
Answer:
A. 27,000
B. 77,000
Explanation:
What is Reggie's accounting profit?
REVENUE - EXPENSES AND DEPRECIATION
90000-18000-6000-3000=63000
What is Reggie's economic profit?
REVENUE - EXPENSES AND DEPRECIATION - IMPLICIT COSTS
90000-18000-60000-3000-76000 = -13000
1) accounting profit = TR - explicit cost
= 90,000 - 63,000
= 27,000,
2) economic profit = TR - economic cost
= 90,000-(13,000)
= 77,000
Answer:
Marketing representatives may initiate electronic contact through e-mail but an opt-out process must be provided.
Explanation:
Since in the question it is mentioned that the Martinez requested or solicit for medicare advantage prospects via the e-mail so yes it is possible but for that, she have to contact with Marketing representatives or the company reached to her so that he or she can send the prospectus via mail also the opt-out process is also provided