Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.
The nature of the program that the organization's managers are likely to follow is INNOVATIVE. The organization's manager wanted to improve the products and set a goal to reach so that the employee will do their best to reach the goal that they didn't exist five years ago.
Answer: Having peace of mind
Explanation:
Financial security retirement plan consist of the following;
Making savings automagical.
Control your impulse spending.
Evaluate your expenses, and live frugally.
Invest in your future.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730