answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
2 years ago
15

Maggie Stewart loves desserts. But, due to weight and cholesterol concerns, she has decided that she must plan her desserts care

fully. There are two possible desserts she is considering: snack bars and icecream. After reading the nutrition labels on the snack bar and ice-cream packages, she learns that each serving of a snack bar weighs 37 grams and contains 120 calories and 5 grams of fat. Each serving of icecream weighs 65 grams and contains 160 calories and 10 grams of fat. Maggie will allow herself no more than 450 calories and 25 grams of fat in her daily desserts, but because she loves desserts so much, she requires at least 120 grams of dessert per day.
Business
1 answer:
nika2105 [10]2 years ago
5 0

Answer:

The option that maximizes Maggie's taste index is 1 snack bar and 2 ice creams

Explanation:

<u>snack bar</u>                  <u>ice cream</u>

37 grams                   65 grams

120 calories              160 calories

5 grams of fat           10 grams of fat

Maggie wants to consume up to 450 calories and 25 grams of fat, but she needs at least 120 grams of dessert per day. Ice cream taste 95, snack bars 85.

  • maximize taste index = [85(37X) + 95(65Y)] / (37X + 65Y)
  • 5X + 10Y ≤ 25 ⇒ CONSTRAINT 1
  • 120X + 160Y ≤ 450 ⇒ CONSTRAINT 2
  • 37X + 65Y ≥ 120 ⇒ CONSTRAINT 3
  • X ≥ 0 ⇒ CONSTRAINT 4
  • Y ≥ 0 ⇒ CONSTRAINT 5

maximum possible combinations following constraint 1, 4 AND 5:

  • option 1: 1 snack bar - 2 ice creams (5 + 20 = 25)
  • option 2: 2 snack bars - 1 ice cream (10 + 10 = 20)
  • option 3: 3 snack bars - 1 ice cream (15 + 10 = 25)

possible combinations following constraint 2:

  • option 1: 1 snack bar - 2 ice creams (120 + 320 = 440)
  • option 2: 2 snack bars - 1 ice cream (240 + 160 = 400)

possible combination following constraint 3:

  • option 1: 1 snack bar - 2 ice creams (37 + 130 = 167)
  • option 2: 2 snack bars - 1 ice cream (74 + 65 = 139)

since we only have two possibilities, we can calculate which one generates the highest taste index

maximize taste index = [85(37X) + 95(65Y)] / (37X + 65Y)

  • option 1: 1 snack bar - 2 ice creams = [85(37) + 95(130)] / (37 + 130) = (3,145 + 12,350) / 167 = 92.78
  • option 2: 2 snack bars - 1 ice cream = [85(74) + 95(65)] / (74 + 65) = (6,290 + 6,175) / 139 = 89.68

You might be interested in
A professional office center is purchased for $475,000. The land value is 20% of the total acquisition cost. What is the annual
Vika [28.1K]

Answer:

$9,744

Explanation:

In the case of the annual  IRS depreciation deduction, the time period for each category assets are different. Like for commercial real estate, the time period is 39 years, for residential real estate, it would be 27.5 years.

The computation is shown below:

= (Purchase value of professional office center × remaining percentage) ÷ (applicable time period)

= ($475,000 × 80%) ÷ (39 years)

= ($380,000) ÷ (39 years)

= $9,744

3 0
2 years ago
Which statements indicate that Rick’s company is a limited liability company? Rick Douglas is a bright and passionate lighting d
Maslowich
Answer: <span>Apart from Rick, there are several other owners in the company who have made tremendous contributions to its growth. 

</span>

A Limited Liability Company ( LLC) is a type of business structure combining the characteristics of a sole-proprietorship and a corporation. This type of business is capable for the pass-through taxation feature of a sole proprietorship, and at the same time limiting the liability of the owners which is <span>similar to a corporation.</span>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Food For Less (FFL), a grocery store, is considering offering one hour photo developing in their store. The firm expects that sa
Alexeev081 [22]

Answer:

D.- 90,000 incremental sales revenues is closest to 70,000

Explanation:

the revenue for his new machine is 150,000 However, the revenues on his overnight film processing will decrease by 60%

Overnight film processing decreases:

100,000 x 60% = 60000 decrease in revenue

Net Effect: 150,000 - 60,00 = 90,000

Sales will increase by 90,000 Is important to notice we are asked for which is closest. Not the exact answer. We can conclude from the options that 70,000 is the closest option.

5 0
2 years ago
Tefft Industries has an average inventory of $170,000, sells on terms of 2/10, net 30, and its cost of sales is $540,000. What i
kvasek [131]

Tefft Industries has an average inventory of $170,000, sells on terms of 2/10, net 30, and its cost of sales is $540,000. What is Tefft's inventory conversion period?

A) 85 days  

B) 115 days  

C) 105 days      

D) cannot be determined from the data given

     

Answer:  

The answer is B) 115 Days.  

The inventory conversion period is the time required to obtain materials for a product, manufacture it, and sell it. The inventory conversion period is essentially the time period during which a company must invest cash while it converts materials into a sale.

Decreasing an inventory conversion period improves a company's cash conversion cycle, which, in turn, reduces the organization's working capital requirements and increases its cash flow.

Explanation:

Step 1

> Average Inventory = $ 170,000

> Cost of Sales = $ 540,000

The formula for Inventory Conversion Period (or Days Sales Of Inventory) is given as

Inventory Conversion Period = Average Inventory÷(Cost of Sales÷365)

Step 2

ICP = 170,000 ÷ (540,000÷365)

      = 170,000 ÷  (1479.45205479)

      = 114.907407408

Approximating the above to the nearest whole number gives us 115.

Therefore Tefft's Inventory conversion period is 115 days.

 

Cheers!

5 0
2 years ago
Sunlight Design Corporation sells glass vases at a wholesale price of $4.50 per unit. The variable cost to manufacture is $1.75
guapka [62]

Answer:

D) 5182 glass vases

Explanation:

<em>Contribution per glass vases:</em>

$4.5 selling price - $ 1.75 variable cost= 2.75

<em>Operating income:</em>

29,000 units x $ 2.75 - $ 8,500 = $71,250 operating income

<em>Target income is to obtain a 20% increase:</em>

71,250 x (1 + 20%) = 85,500 target income:

<em>units needed for target income:</em>

(85,500 target income + 8,500 fixed cost) / 2.75 contribution per unit= 34.181,81

aditional glass vases needed for target income:

34,182 - 29,000 = 5,182

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Suppose the following information (in thousands of dollars) is available for H.J. Heinz Company—famous for ketchup and other fin
    12·1 answer
  • For each separate case below, follow the three-step process for adjusting the unearned revenue liability account at December 31.
    12·1 answer
  • From the ledger balances given below, prepare a trial balance for the Amaro Company at June 30, 2020. All account balances are n
    6·1 answer
  • Brenda is the CEO of a large corporation. While presenting a proposal to a commercial bank for a corporate loan, she offered the
    9·1 answer
  • On January 1, Vermont Corporation had 40,000 shares of $10 par value common stock issued and outstanding. All 40,000 shares had
    9·1 answer
  • Tryon Corp. and Sandoval, Inc. were joint owners of the former Sandy Glass manufacturing facility. An environmental assessment f
    5·2 answers
  • Paris operates a talent agency as a sole proprietorship, and this year she incurred the following expenses in operating her tale
    15·1 answer
  • Concussions and Brain Size A recent study1 examined the relationship of football and concussions on hippocampus volume in the br
    12·1 answer
  • Kiyara (single) is a 50 percent shareholder of Jazz Corporation (an S Corporation). Kiyara does not do any work for Jazz Corp. J
    6·1 answer
  • Shawnee Hospital installs a new parking lot. The paving cost $30,000 and the lights to illuminate the new parking area cost $15,
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!