I believe the answer is -A!
Have a Warm and Wonderful Day!!
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%
Answer:
the layoffs were instances of employment at will
Explanation:
GEM Manufacturing's defense would most likely be that the layoffs were instances of employment at will.
Employment at will is a situation where a worker may be dismissed by an employer for any reason that may not be illegal and at anytime.
The Employers, in this question for example, terminated the relationship because of slowdown in sales. And this action affected the two employees with poorest attendance.
Answer:
a. ROI Dollar Amount $4; ROI percentage = 8%.
b.ROI Dollar Amount $15; ROI percentage = 15%.
a. We have:
Initial investment $50
Amount at year end $54
ROI Dollar Amount 
ROI Percentage 
b.
Initial investment $100
Amount at year end $115
ROI Dollar Amount 
ROI Percentage 