Answer: $80
Explanation:
Opportunity cost is the benefit that is foregone for an individual by choosing one alternative over other alternatives available to him.
If the opportunity cost is lower for an individual then this will benefit him whereas if the opportunity cost is higher then this will not benefit the individuals.
The opportunity cost of writing a term paper is $80 that she values by going out with a friend and it is the higher cost alternative.
Answer:
EPS
Plan I $2.03 per share
Plan II $1.78 per share
Explanation:
Plan I
As this plan is all equity plan, so there is no debt and no interest expense as well.
In the absence of taxes, We will use the EBIT in the calculation of EPS
EPS = Net Earning / Outstanding numbers of shares = $375,000 / 185,000 = $2.03 per share
Plan II
In this levered plan we have debt and equity combination. We also have to deduct the interest expense from EBIT to calculate the net income.
Interest Expense = $2,700,000 x 5% = $135,000
Net Income = EBIT - Interest Expense = $375,000 - $135,000 = $240,000
EPS = Net Income / Outstanding numbers of shares = $240,000 / 135,000 = $1.8 per share
The counteroffer will become a contract C. When Henry signs the counteroffer.
Although Shannon is agreeing to the $282,500 and can't change that on her end after she has submitted it, Henry still has to accept it and sign for the counteroffer. For the counteroffer to be contractual they have to be signed because there may be other counter offers coming in that could take the place of Shannon's.
Answer:
Communication audit
Explanation:
Communication audit is done to determine how effective communication tools are. It also profers solutions on how to improve on an organisation's communication infrastructure.
Apart from improving internal processes it is used to determine the best way to communicate to the external world.
In this scenario a communication audit is done to measure an external party (the customer) and their interaction with LCH, it's computers, and services.
Knowledge gained can better imporve products and services provided to the customer by LCH
Answer:
Mark-up(%) = 216.67%
Explanation:
<em>The mark-up is the percentage of cost that is earned as profit. It is profit expressed as a proportion of cost.</em>
Mark-up= Profit/cost × 100
<em>Cost = Direct material cost+ direct labour cost + Fixed cost</em>
Cost per unit = 5 + (100,000/10,000)
=15 per unit.
The cost of a pair =2×15 = 30.
The profit per pair = 95 - 30 = $65
Mark-up(%)= $65/30 × 100 = 216.67%