Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.
Explanation:
To find :
Filter the data in order such that only rows where the sum of the type is food and the sum of the amount is greater than 20 are displayed. The selection of requirements has been set for you in cells a1:c2.
Now,
You clicked the Advanced button on the Data Ribbon Tab in the Sort & Filter Ribbon Section.
You tapped on cell A1.
You pressed the OK button in the Advanced Filter window.
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Answer:
A. W = 0joule
B.W = d * w * cos (90 -ø)
Explanation:
work done is force multiplied by distance since the distance covered by the dresser is zero so automatically work done in moving the dresser is 0 (zero)
B. The component of weight of box along the inclined plane = w * cos ( 90 - ø )
Where ø is the angle of inclination to the horizontal
W = weight of body due to gravity.
Since the distance traveled by box due to gravity = d
So therefore:
W = d * w * cos (90 -ø)
W = work done
N.b
See attached sketch for comprehension