answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
2 years ago
15

The standard cost of product 777 includes 2.0 units of direct materials at $6.00 per unit. During August, the company bought 29,

000 units of materials at $6.30 and used those materials to produce 16,000 units. Compute the total, price, and quantity variances for materials.
Business
1 answer:
AfilCa [17]2 years ago
8 0

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate

= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6

= $182,700 - $192,000

= - $9,300 favorable  

Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price

= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)

= $182,700 - $174,000

= $8,700 unfavorable  

Material quantity variance =  Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity  

= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)

= $174,000 - $192,000

= -$18,000 favorable

The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one

You might be interested in
This pricing tactic works because although we can remember the exact price right when we see the price, after a few weeks we for
PilotLPTM [1.2K]

Answer: A. the 99 principle

Explanation:

This strategy, often called "charm pricing," involves using pricing that ends in "9" and "99."

With charm pricing, the left digit is reduced from a round number by one cent. We come across this technique every time we make purchases but don’t pay attention. For example, your brain processes $3.00 and $2.99 as different values: To your brain $2.99 is $2.00, which is cheaper than $3.00.

How is this technique effective? It all boils down to how a brand converts numerical values. In 2005, Thomas and Morwitz conducted research they called "the left-digit effect in price cognition." They explained that, “Nine-ending prices will be perceived to be smaller than a price one cent higher if the left-most digit changes to a lower level (e.g., $3.00 to $2.99), but not if the left-most digit remains unchanged (e.g., $3.60 to $3.59).”

4 0
2 years ago
Which best describes one of the primary aims of government fiscal policy? to restrict price changes to put more money into citiz
photoshop1234 [79]
Well it raises the price of goods such as a juice bottle costing 3.00 dollars and adding a 4% increase to that price. also another aim is better jobs for people, making sure that everyone can find a job
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A regional transportation authority is interested in estimating the mean number of minutes working adults in the region spend co
scoray [572]

Answer:  To remove bias when estimating the proportion of working adults living in urban, suburban, and rural areas.

Explanation: In simple words, stratification refers to the process in which different sections of the society are grouped on the basis of one or more general factors.

In the given case, the company wants to estimate the minutes of working adults in the region and the region is grouped into urban, suburban and rural.

Thus, the random selection from different regions is done so that no bias takes place regarding the number of adult working in these three different areas.

8 0
2 years ago
Assume that a pure monopolist and a purely competitive firm have the same unit costs. In this case, determine what is true with
grandymaker [24]

Answer:

a. 1, 5 and 7

b. Resources will be allocated inefficiently

c. Differing sizes and capacities

d. Benefits due to economies of scale

e. Reduce prices and improve resource allocation.

Explanation:

The correct combination is 1, 5 and 7. The price of a pure monopoly firm is much higher than that of purely competitive firm because the later is a price taker while the former is a price fixer. Because of this, output of monopoly is lower while the profit margin is higher than that of competitive firm.

Assuming that a pure monopolist and a purely competitive firm have the same unit costs. In the case of a pure monopolist, resources will be allocated inefficiently because the monopolist does not produce at the point of minimum Average Total Cost and does not equate price and Marginal cost.

Even though both monopolists and competitive firms follow the MC = MR rule in maximizing profits, there are differences in the economic outcomes because pure competitors lack capacity and are smaller in size while the monopolist has the capacity to expand inorder to maximize profits.

The costs of a purely competitive firm and a monopoly may be different because the monopolist is capable of taking advantage of cost reduction arising from economics of scale. Pure competitors does not experience economies of scale due to their small sizes.

If a monopoly can experience economies of scale, it can reduce prices beyond that of the pure competitor thereby ensuring a more efficient resource allocation.

5 0
2 years ago
Julie ling worked as a customer service representative in the billing department of novell, inc. when questions arose about ling
Alexxandr [17]
<span>The court should rule in favor of the company, given clearly outlined policies and a counseling session. Documentation and expectations were stated, and the behavior continued beyond the counseling session. Monitoring her behavior as indicated seemed within the company's discretion.</span>
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Describe a company that has gotten publicity from the news media. Why did the company get publicity? Was it positive or negative
    9·2 answers
  • When the manufacturer handles all of the marketing functions for its retailers, such as providing displays, pricing guidelines,
    15·1 answer
  • Ellie wants to use office 2016 for her catering business. for example, she plans to use word to maintain her collection of recip
    7·2 answers
  • Yvette is a customer of Apexon Bank, which is a member of the FDIC. She currently has a checking account that has $17,371 and a
    7·1 answer
  • Fit-for-Life Foods reports the following income statement accounts for the year ended December 31. Gain on sale of equipment $ 6
    10·1 answer
  • According to the video game industry’s statistics, the average gamer is 34 years old. Imagine the standard deviation for age is
    9·1 answer
  • Jervis sells $75,000 of its accounts receivable to Northern Bank in order to obtain necessary cash. Northern Bank charges a 5% f
    11·1 answer
  • Marco knows that he needs to score an "A" on his next test in order to keep his scholarship. To that end, he studies two hours e
    9·1 answer
  • Assume that houses in an area appreciate at the rate of 4 percent a year. A borrower expects to have a loan-to-value ratio of 90
    15·1 answer
  • Gordon Corporation produced 10,000 digital watches in the current year. Variable costs are $8 per watch. Overhead assigned is $2
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!