The total length of cable that is needed for the installation of the lighting in the new apartments is calculated by multiplying the number of apartments and the length of cable needed for each apartment. The calculation is shown below.
L = (12 apartments)(60 m/apartment) = 720 meters of cable
As given in the problem, each spool holds 100 meters of cable. The number of spools needed is therefore calculated by dividing the total length by the length of cable per spool as shown below.
S = (720 meters of cable) / (100 meters/spool)
S = 7.20 spools
Hence, the smallest number of new spools that Ted will need for this job is equal to 8 spools.
Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Explanation:
Operating activities: It involves those transactions that affect the after-net income working capital. It would subtract the rise in current assets and a decrease in current liabilities while add a decrease in current assets and an increase in current liabilities.
It would modify those changes in working capital. For addition, the depreciation costs are added to the net income and the loss on the sale of assets is applied, while the gain on the sale of assets is excluded
So, the following options are used-
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Answer:
1) d. $175,000
2) b. $156,250
Explanation:
1. The computation of net income for 20X9 under the treasury stock method is shown below:-
Net income for 20X9 under the treasury stock method = Janet Operating income + Slider operating income
= $100,000 + $75,000
= $175,000
2. The computation of income assigned to the controlling interest for 20X9 is shown below:-
income assigned to the controlling interest for 20X9 = Janet Operating income + (Slider operating income × Remaining percentage)
= $100,000 + ($75,000 × 75%)
= $100,000 + $56,250
= $156,250
Therefore we have applied the above formulas.
Answer:
A) 964,286
B) 14
C) 750,000
Explanation:
The portfolios expected return = (0.5 x $70,000) + (0.5 x $200,000) = $35,000 + $100,000 = $135,000
If the risk free investment yields 6% per year, and you require a risk premium of 8%, then the total interest rate that the portfolio yields must be 6% + 8% = 14%
you will be willing to pay: $135,000 / 14% = $964,286 for the portfolio
if the risk premium increase by 4%, then the price of the portfolio will decrease to: $135,000 / 18% = $750,000