Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Prevention of tire inflation accidents after mounting tires on wheels may be accomplished by making sure the tires are mounted and balanced correctly. If the tires are not mounted and balanced properly they could have a bigger issue when getting into an accident and them inflating. Car accidents can easily cause the tires to inflate and become more hazardous.
Answer: True
Explanation:
The basic production strategies that are known for addressing planning problem are as follow:
1. Chase production strategy : The chase strategy is referred to as the idea that one organization is chasing demand that is set by market.
2. Level production strategy : Level strategy use tends to state that an organization will produce the commodities at constant rate irrespective of demand level.
3. Mixed production strategy : The mixed strategy tends to deal with several objectives at time, such as equating production to forecast-ed demand.
Answer:
Number of vehicles to be sold to reach break-even point is 200,000 unit
Explanation:
<em>Computation of Dealer’s Discount:
</em>
Dealer Discount = MSRP * Rate of Discount
=$30,000×10%
=$3,000
<em>Computation of net selling Price: </em>
Net Selling Price = MSRP - Dealer ′
s Discount
=$30,000 - $3,000
=$27,000
<em>Computation of Contribution Margin: </em>
Contribution Margin = Net Sales - Unit Cost
=$27,000 - $20,000
=$7,000
<em>Compute the number of units to reach break-even point for Firm X.</em>
Break-even point = Fixed cost / Contribution per unit
=$1,400,000,000 / $7,000
=200,000 units
Therefore, number of vehicles sold to reach break-even point is 200,000.
Nb: MSRP means manufacturer's suggested retail price
Answer:
Olson can successfully press charges and force Duncan to take care of the damages caused to the car ( D )
Explanation:
Chuck Olson age 16 ( a minor ) can successfully press charges and request/force Bobby Duncan used cars center to take care of the damages caused to the car. this is because according to traditional common laws a contract entered by a minor is considered null and void hence Olson can successfully disaffirm the contract and Bobby Duncan would have to accept the damages and take care of them.
A minor is not required by traditional common law to entered into any form of obligatory contract.