1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
In the product Lookup worksheet, cell F5 should contain the number generated by the Goal Seek analysis.
Answer: $ 30,290,000
Explanation:
For this question, the transportation table has been addressed below.
“X” indicates that there will be no possible production in the specific cell.
(i) The total cost of optimum production plan = (50,000 x 50) + (50,000 x 78) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (20,000 x 91) + (40,000 x 88) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (40,000 x 85) + (50,000 x 50) + (2,000 x 75)
= $ 30,290,000.
Therefore, the cost of the plan will be $30,290,000.
The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer
Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250