Answer:
1. $3,380
2. $2,175
Explanation:
Part 1
Predetermined overhead rate = Total Overheads for the Company ÷ Total Direct labor-hours for the Company
= $ 15,080,000 ÷ 232,000
= $65
Overheads applied to Job Bravo = ( 30 x $65) + (22 x $65) = $3,380
Part 2
<em>Assembly department</em>
Predetermined overhead rate = $ 7,250,000 ÷ 145,000
= $50
<em>Assembly department</em>
Predetermined overhead rate = $ 7,830,000 ÷ 290,000
= $27
Overheads applied to Job Bravo = (30 x $50) + (25 x $27) = $2,175
Answer:
$258,790
Explanation:
Bramble report as its December 31 inventory:
= Inventory in hand as per physical count + Goods purchased from P corporation under FOB shipping basis + Cost of goods sold to A company under FOB destination basis
= $216,300 + $22,720 + $19,770
= $258,790
Therefore, the amount to be reported by Bramble company is $258,790.
Answer:
Dr. Freight-in $28
Dr. Supplies Expense $42
Dr. Entertainment of Clients $65
Dr. Postage Expense $30
Dr. Cash Short/over $3
Cr. Cash (200-32) $168
Explanation:
Petty cash is kept to deal with the day to day expense of the business. It is kept separate from the cash balance of the company.
To replenish the fund we, need to record the petty cash expenses in their respective accounts and deduct the amount from petty cash account.
If the cash is short or over the balance shown in the account we also need to record it.
Bonds are a type of investments that is categorized as a fixed-income instrument which symbolizes loans that investors make to a borrower. Bonds can be made by a corporation or a government. Bonds always have end dates, and they generally have lower risks compared to stocks.
However, there are still some risks associated with this type of instrument, which is (C) the issuer could go bankrupt.
Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.