Answer:
Yes of course,the statement is true as the cheque that Mr. MLS gave him was not accepted in written format and when the written agreement was faxed , then also it was not signed by the required authorities. thus there is no authentication that it was agreed upon or not.
Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
Answer: $721 Unfavorable
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Actual hours = 3690 hours
Standard hours = 3620 hours
Standard rate per hour = ($14000 + $27200) / 4000
= $41200 / 4000
= $10.30 per hour
Therefore, the overall variable overhead efficiency variance for the month is calculated as:
= (Actual Hours - Standard Hours) × Standard rate per hour
= (3690 - 3620) × $10.30
= 70 × $10.30
= $721 Unfavorable
A leader who is high in initiating structure is most likely
to engage to the following;
<span>·
</span>When it comes to deadlines, the leader most
likely emphasizes the meeting of this deadlines
<span>·
</span>The leader is likely to expect from its workers
the standards of their performance to be maintained
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5