answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
2 years ago
8

(look at the graph)

Business
1 answer:
stealth61 [152]2 years ago
3 0

Answer:

a) if the terms of trade are 4 chips for 1 pretzel, would trade be advantageous for Luxland? explain.

Yes, it is advantageous for Luxland. On its own, Luxland can only produce 1 chip for 1 pretzel, but with trade, 1 pretzel would now be equivalent to 4 chips, representing a net gain of 3 chips.

​​b) if the terms of trade are 4 chips for 1 pretzel, would trade be advantageous for Leanderland? explain.

No, trade would not be advantageous. We can see than domestically, Leanderland can produce 2 pretzels for every chip, because the graph shows that 4 chips are equivalent to 8 pretzels for this nation.

For trade to be advantageous, Leanderland should obtain at least 9 pretzels for the 4 chips.

You might be interested in
Jitensha Bike Parts was called to testify before the U.S. Congress. The CEO of Jitensha defended the company against an accusati
suter [353]

Answer:

the company includes at least 10% of overhead costs and an 8% profit margin in all the sales.

Explanation:

Dumping occurs when companies export their products at a lower price than domestic sales price. American laws prohibit dumping and require foreign firms to include 10% overhead costs + an 8% profit margin in the prices of the goods they export to the US.

5 0
2 years ago
39. You expect to receive $5,000 in 25 years. How much is it worth today if the discount rate is 5.5%?
ivann1987 [24]

Answer:

PV= $1,311.17

Explanation:

Giving the following information:

Future Value (FV)= $5,000

Number of periods (n)= 25 years

Interest rate (i)= 5.5% compounded annually

T<u>o calculate the present value (PV), we need to use the following formula:</u>

<u></u>

PV= FV / (1+i)^n

PV= 5,000 / 1.055^25

PV= $1,311.17

6 0
1 year ago
Rachelle is the owner of a full-service car wash. For the month of December she paid $2,000 in rent, $700 in utilities, $2,950 i
Ilya [14]

Answer:

Total Fixed costs:      $

 Rent                       2,000

Utilities                    700

Salaries                   2,950

Advertising             50

Total fixed cost       5,700

Contribution per car = Selling price - Unit variable cost

                                    = $10.50 - $2.50

                                    = $8.00 per car      

Break-even point in full-service car

= <u>Total fixed cost</u>

  Contribution per car

=  <u>$5,700</u>  

     $8.00    

=   712.5 = 713 cars                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Explanation:

Break-even point in full-service car equals total fixed cost divided by contribution per car. Contribution per car is selling price minus variable cost per car.

4 0
2 years ago
The accountant for the firm owned by Randy Guttery prepares financial statements at the end of each month. The following transac
Zina [86]

Answer:

See Explanation section

Explanation:

For T-Accounts, Match the color to see the transactions easily.

For others, the following images are the original answers.

6 0
2 years ago
Gold Nest Company of Guandong, China, is a family-owned enterprise that makes birdcages for the South China market. The company
Leto [7]

Answer:

1)

a. Raw materials purchased for cash, $170,000.

Dr Materials inventory 170,000

   Cr Cash 170,000

b. Raw materials requisitioned for use in production, $141,000 (materials costing $121,000 were charged directly to jobs; the remaining materials were indirect).

Dr Work in process: direct materials 121,000

Dr Manufacturing overhead 20,000

    Cr Materials inventory 141,000

c. Costs for employee services were incurred as follows:

Dr Work in process: direct labor 156,000

Dr Manufacturing overhead 185,900

Dr Sales salaries expense 22,000

Dr Administrative salaries expense 50,000

    Cr Cash 413,900

d. Rent for the year was $18,800 ($13,600 of this amount related to factory operations, and the remainder related to selling)

Dr Manufacturing overhead 13,600

Dr Rent expense 5,200

    Cr Cash 18,800

e.Utility costs incurred in the factory, $16,000.

Dr Manufacturing overhead 16,000

    Cr Cash 16,000

f. Advertising costs incurred, $13,000.

Dr Advertising expenses 13,000

    Cr Cash 13,000

g. Depreciation recorded on equipment, $21,000. ($15,000 of this amount was on equipment used in factory operations; the remaining $6,000 was on equipment used in selling and administrative activities.)

Dr Manufacturing overhead 15,000

Dr Depreciation expense 6,000

    Cr Accumulated depreciation: manufacturing equipment 15,000

    Cr Accumulated depreciation: office equipment 6,000

h. Manufacturing overhead cost was applied to jobs, $?

Dr Work in process 265,200

     Cr Manufacturing overhead 265,200 (170% of direct labor)

i. Goods that had cost $226,000 to manufacture according to their job cost sheets were completed.

Dr Finished goods inventory 226,000

    Cr Work in process 226,000

j. Sales for the year totaled $514,000. The total cost to manufacture these goods according to their job cost sheets was $220,000.

Dr Cash 514,000

    Cr Sales revenue 514,000

Dr Cost of goods sold 220,000

    Cr Finished goods inventory 220,000

2)

Dr Manufacturing overhead ($265,200 - $250,500) 14,700

    Cr Cost of goods sold 14,700

3) Gold Nest Company

Income Statement

Sales revenue                                                                        $514,000

- Cost of goods sold                                                             <u>-$205,300</u>

Gross profit                                                                             $308,700

Operating expenses:

  • Sales salaries expense -$22,000
  • Administrative salaries expense -$50,000
  • Rent expense -$5,200
  • Advertising expenses -$13,000
  • Depreciation expense -$6,000                                      <u>-$96,200</u>

Operating profit                                                                        $212,500

7 0
1 year ago
Other questions:
  • How can a firm increase the life of a product without involving product changes? a. reintroduction b. product extension c. new p
    10·1 answer
  • Hewlett-Packard delays customization of its laser printers as long as possible. This is an example of which of the following?
    6·1 answer
  • Cass &amp; Company has the following data. How many days is the firm's cash conversion cycle? Inventory conversion period = 50 d
    15·1 answer
  • During the current year, Comma Co. had outstanding: 25,000 shares of common stock, 8,000 shares of $20 par, 10% cumulative prefe
    12·1 answer
  • Green Roof Inns is preparing a bond offering with a 6 percent, semiannual coupon and a face value of $1,000. The bonds will be r
    7·1 answer
  • Peg and Al Fundy have a limited food budget, so Peg is trying to feed the family as cheaply as possible. However, she still want
    11·1 answer
  • Elian's credit card had a balance of $132.20 on April 1. On April 5, he charged $74.50. On April 18, he made a payment of $52.
    15·1 answer
  • Chuck Olson, age 16, buys a used car from Bobby Duncan Used Cars Center on September 15, 2006. Olson agrees to pay $200 a month
    11·1 answer
  • Study the entries in Lupe's records and bank statement. What is the first action Lupe should take when she discovers a differenc
    10·1 answer
  • Imagine that you earned $8,425 in one year. If the government enforces a 15% income tax, how much money would you owe in taxes a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!