answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
1 year ago
8

Which of the following is the best analogy for a project plan?

Business
2 answers:
sasho [114]1 year ago
6 0
The answer is B. Blueprints for a house. Hope it help
Nadya [2.5K]1 year ago
4 0
The answer i pick is B
You might be interested in
Barclay Enterprises manufactures and sells three distinct styles of bicycles: the Youth model sells for $440 and has a unit cont
Tanya [424]

Answer:

$21,370

Explanation:

A composite unit is a set of different products grouped together in proportion to their sales mix. The unit is a basis for grouping products from different segments of an entity together with the aim of managing inventory levels, break even points, and sales.

The selling price of the composite unit can be calculated as follows:

||Bicycle model |No. of bicycles |Unit selling price |Total per composite unit

|Youth models| 5                         | 440                     |   2,200

|Adult models|   9                        | 990                     |   8,910

|Recreational models| 6              | 1,140                    |  <u>10,260</u>

                Selling price per composite unit               <u>21,370</u>

4 0
2 years ago
Roy Company manufactures a product in Departments A and B. Materials are added at the beginning of the process in Department B.
slamgirl [31]

Answer:

Number of equivalent units= 18,000

Explanation:

Giving the following information:

Conversion costs for Department B were 50% complete concerning the 6,000 units in the beginning work in process and 75% complete for the 8,000 units in the ending work in process. A total of 12,000 units were completed and transferred out of Department B during February.

With the information provided, we can calculate the number of equivalent units of the period.

Beginning work in process = 6,000*0.5= 3,000

Units started and completed = 12,000 - 3,000= 9,000

Ending work in process completed= 8,000*0.75= 6,000

Number of equivalent units= 18,000

6 0
2 years ago
A company is selling bonds with a face value of $1,000 to raise money for a plant expansion. The bonds pay a coupon rate of 4% p
Ksivusya [100]

Answer:

10.26%

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

Net sales = $760

Face value of bonds = $1,000

Coupon rate = 4% = $1,000 × 4 ÷ 100

= 40

N = Number of Years = 5 annually = semiannually = 5 × 2

= 10 years

We assume, interest rate = 10% = 0.10

P = Coupon Rate ÷ 2 × (PVIFA,Interest Rate ÷ 2%,No. of Years) + Future Value(PVIF,Interest Rate ÷ 2%, No. of Years)

=$40 ÷ 2 × [1 - 1 ÷ (1 + Interest Rate)N] ÷ Interest Rate + Future Value[1 ÷ (1 + Interest Rate) × N]

=$40 ÷ 2 × [1-1 ÷ (1 + 0.10 ÷ 2)^10] ÷ 0.05 + $1,000 × [1 ÷ (1 + 0.10 ÷ 2)^10]

=$20 × [1 - 1 ÷ (1.05)^10] ÷ 0.05 + $1,000 × [1 ÷ (1.05)^10]

=$20 × [1 -1 ÷ 1.6288946] ÷ 0.05 + $1,000 × [1 ÷ 1.6288946]

= 420 × 7.72173 + $1,000 × 0.613913

= $154.4346 + $613.913

= $768.3476

= $768.35

But the given value is 760, so we assume interest rate = 11%

=$40 ÷ 2 × [1-1 ÷ (1 + Interest Rate)^N] ÷ Interest Rate + Future Value[1 ÷ (1 + Interest Rate)^N]

= $40 ÷ 2 × [1 - 1 ÷(1 + 0.11 ÷ 2)^10] ÷ 0.055 + $1,000 × [1 ÷ (1 + 0.11 ÷ 2)^10]

= $20 × [1 - 1 ÷ (1.055)^10] ÷ 0.055 + $1,000 × [1 ÷ (1.055)^10]

= $20 × [1 - 1 ÷ 1.70814446] ÷ 0.055 + $1000 × [1 ÷ 1.70814446]

= $20 × 7.5376255 + $1,000 × 0.5854306

= $150.75 + $585.43

= $736.18

At the Interest rate of 10% the price is more than $760 and at the Interest rate of 1% the price is less than $760. So the required rate lies in between 10% to 11%.

So required rate  

Yield To Maturity = Lower Interest Rate + (Difference Between Interest Rate) × Higher Price - Received Price ÷ Higher Price - Lower Price

= 1 0+( 11 - 10) × $768.35 - $760 ÷ $768.35 - $736.18

= 10 + 1 × $8.35 ÷ $32.17

= 10 + 0.26

= 10.26%

7 0
1 year ago
Why is it important for the ALSA management team to understand the importance of social media in their work?
Bad White [126]

Answer: the ALSA management team must understand the importance of social media in their work because of globalization. People can work from one country to another country through social media. Through social media you can get answer to your problems at work quickly.

Explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
On January 1, 2021, Jalen Company purchased land costing $800,000. Instead of paying cash at the time of purchase, Jalen plans t
Alenkinab [10]

Answer:Jalen journal $

Date

Jan 1 ,2021

Land Dr. 860,887

Note payable Cr. 860,887

Narration. Issuance of note of above amount payable in four installment for purchase of land.

June 30,2021

Note payable Dr 215,221.64

Cash Cr. 215,221.64

Narration. Payment of first installment on land purchase.

December 31,2021

Note payableDr 215,221.64

Cash.Cr. 215,221.64

Narration. Payment of second installment on land purchase.

2. Balance on note payable as at December 31, 2021 $400,000

Balance on Interest expenses $30,443.28

Explanation:

The land account is debited to recognized it's purchase and a credit is made to the notes payable account to recognise the credit.

The total installment is debited for payment made in the first and second period.

The balance on the note payable represents the two outstanding principal payment of the $800,000 and the interest expenses represents the excess over the principal sum.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • To make sure they stock clothes that their customers will purchase, a department store implements a new application that analyze
    11·1 answer
  • On December 31, 2020, Central Freight reported an allowance for uncollectible accounts of $15,300. During 2021, Central wrote of
    12·1 answer
  • Two companies, Rothko, LLC, and Calder &amp; Co., are racing each other to be the first to apply new deep-water drilling technol
    12·1 answer
  • Suppose the market for tortillas is initially in equilibrium, but then the equilibrium wage rate and the equilibrium quantity of
    10·1 answer
  • Select the four common tools managers use to analyze competitive intelligence and develop competitive advantages. a. The three g
    14·2 answers
  • Beckenworth had cost of goods sold of $9,421 million, ending inventory of $2,089 million, and average inventory of $1,965 millio
    14·1 answer
  • Youns Inc. reported the following results from last year’s operations: Sales $ 10,500,000 Variable expenses 6,610,000 Contributi
    6·1 answer
  • Vince Lupino works for Best Supplies Company, which pays its employees time and a half for all hours worked in excess of 40 hour
    6·1 answer
  • Dixon Sales has four sales employees that receive weekly paychecks. Each earns $14 per hour and each has worked 40 hours in the
    11·1 answer
  • A store sells 20 ice cream bars per hour for $4 each, but on discount days, it sells 35 ice cream bars per hour for $3. Based on
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!