Answer:
The impact of spending $50,000 on the research and development for a new drug to to cure liver damage will increase the expenses of the Morgan Pharmaceutical in the years financial statements.
Explanation:
Morgan pharmaceutical is pending $50,000 on he research and development of new drug which can cure the liver damage, from this spending company is expecting that after they have successfully created new drug it will lead to the increase in sales , which will ultimately lead to increase in profits , which then would totally recover the initial cost incurred on research and development but until then these expenses would be shown in the current years financial statement as expenses, and thus would increase the total expenses of the company.
Answer:
A Apologises for any trouble and explain the change to each customer.
Explanation:
After changing the organization policy first the employees want to understand the policies of the company so that they are able to communicate with the customers but before that the employees required to grab more information with respect to the customer before dealing with it.
For any trouble, the employees should apologises it and explain to them what is the changes in the policy to each customer and why it is important
Hence, the first option is correct
Answer: The use of promotional signage
Explanation:
A promotional signage is a method of advertisement where special offers are displayed at strategic points by a business to the public to attract customers to patronize the business. Manila in her is making use of promotional signage to draw the attention of potential buyers to her store.
Answer:
D. 34.00%
Explanation:
The computation of the new contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution Margin = Net Sales Revenue - Variable Expenses
where,
Net sales revenue is
= 604 units × $32.5
= $19,630
The variable expense = Total material cost + total labor cost
Total Material Cost = 604 units × $14.36 = $8,673.44
Total Labor Cost = 604 units × $7.09 = $4,282.36
So, the variable expense is
= $8,673.44 + $4,282.36
= $12,955.8
Now
Contribution margin = $19,630 - $12,955.8 = $6,674.2
And,
Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ net sales
So, Contribution margin = $6,674.2 ÷ $19,630
= 34.00%