Hello. If grocery stores do not raise the price of pasta even if it merits the raise, it would yield to more people opting to buy that pasta instead. Thus, demand would arise.
Now, if there are more people who want that product, then the grocery stores would have no choice but to make it more expensive to try to lessen the demand. Therefore, the price would increase.
Answer:
Net dollar sales projection for this year is $645,840.
Explanation:
Last year = 15,000 units
Price = $45
Projected:
Sales = 15000 units x ( 1 + 30%) = 15000 units x ( 1 + 0.30) = 15000 units x 1.30 = 19,500 units
Price = $45 x ( 1 - 20%) = $45 x ( 1 - 0.20) = $45 x 0.80 = $36
Total Sales Projection = 19,500 x $36 = $702,000
Returned Marchandise = $702,000 x 8% = $56,160
Net Sale = Total Sales - Returned Marchandize = $702,000 - $56,160
Net Sale = $645,840
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Consumer protection is the movement to protect the valid interests of consumers and is a major force in small business today