Answer:
Manufacturing overhead rate variance= $3,741 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
The standard variable overhead rate is $6.10 per direct labor-hour.
During the most recent month, 1,300 units of product D80D were made and 8,700 direct labor-hours were worked. The actual variable overhead incurred was $56,770
To calculate the variable overhead rate variance, we need to use the following formula:
Manufacturing overhead rate variance= (standard rate - actual rate)* actual quantity
actual rate= 56,770/8,700= $6.53 per hour
Manufacturing overhead rate variance= (6.1 - 6.53)*8,700
Manufacturing overhead rate variance= $3,741 unfavorable
Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
This will ultimately depend on the bank, but no matter what it is important to look at fees, locations, services, and interest rates when considering your next bank.
If we accept "consumer satisfaction" as the objective of our MACRO-marketing system, this means that <span>each consumer should decide how best to satisfy his or her own wants. In marketing, there are 4 Ps which are product, price, plan and promotion. Regarding MACRO-marketing, this is the study on how marketing (the 4 Ps) impacts our economy and society. Since each consumer can decide what is best for them, experts then see what each consumer desires and tries to make items appeal to them. </span>
Answer:
3. the more resources a society uses to produce one good, the fewer resources it has available to produce another
Explanation:
The production possibilities frontier (PPF) is a curve that shows the trade-offs that a person, firm, or country has to incurr when producing two goods.
As economic agents have limited resources, they can only produce a limited amount of one good over the other.
If more resources are devoted to the production of one good, for example, butter, then, less resources are left for the production of the other good, for example, guns.
With each additional unit of butter produced, more resources are spent, which means that less resources are available to produce guns.
In other words, the opportunity cost of producing butter increases as more butter is made, causing the PPF to bow outward.