answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
1 year ago
9

As in the previous Participation Exercise, the Khalid Company manufactures and sells Paso-the-Salsa, which is a bottled condimen

t used on a variety of foods. Each bottle is sold for $5. The company recently had the following costs to produce 12,000 units of its product during August:
(1) Rent of $5,000 on a billboard to help advertise the product
(2) Rent on factory and equipment of $8,000
(3) Total payroll for hourly paid, factory workers $24,000
(4) Tomatoes, onions, spices and bottles $18,000
(5) Total payroll for salaried, administrative staff $6,000
Answer the next three questions below using the data above (along with the appropriate product cost and period cost classifications from the previous Participation Exercise); however, assume that the company only sold 8,000 units of those produced (i.e. 2/3 of the units produced) for the month of August.

(a) What is the company's cost of goods sold for the month (as needed, round your final answer to the nearest whole dollar)?company
(b) What is the company's net income for the month (as needed, round your final answer to the nearest whole dollar)?
(c) What is the company's ending inventory for the month (as needed, round your final answer to the nearest whole dollar)?
Business
1 answer:
Ad libitum [116K]1 year ago
4 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Each bottle is sold for $5. The company recently had the following costs to produce 12,000 units of its product during August:

(1) Rent of $5,000 on a billboard to help advertise the product

(2) Rent on factory and equipment of $8,000

(3) Total payroll for hourly-paid, factory workers $24,000

(4) Tomatoes, onions, spices, and bottles $18,000

(5) Total payroll for salaried, administrative staff $6,000

The company sold 8,000 units.

A) First, we need to calculate the total and unitary cost of production:

Total cost= direct material + direct labor + factory overhead

Total cost= tomatoes, onions, spices, and bottles + Total payroll for hourly-paid, factory workers + Rent on factory and equipment

Total cost= 18,000 + 24,000 + 8,000

TC= 50,000

Unitary cost= 50,000/12,000= $4.17 per bottle

Now, we can calculate the cost of goods sold:

COGS= unitary cost* units sold= 4.17*8,000= $33,360

B) Income statement:

Sales= 8,000*5= 40,000

COGS= (33,360)

Gross profit= 6,640

Selling expense= (5,000)

Administrative expense= (6,000)

Net operating income= (4,360)

C) Inventory= unitary cost* ending inventory in units

Inventory= 4.17*4,000= $16,680

You might be interested in
Lopez Corporation incurred the following costs while manufacturing its product Materials used in product Depreciation on plant P
Sonja [21]

Answer:

See attached file

Explanation:

4 0
2 years ago
Which of the following suggestions for integrating graphics in a report is the most accurate?
Marat540 [252]

Answer: B. Mention the graphic in the text of the report.

The text of the report should describe or discuss the justifications of the graphics.

Explanation:

Graphics should be included inside the report, rather than only in the appendix, if they are important for discussions and presentations in the report.

Graphics can be created in colors in the report, especially if the reports are to be printed in colors version. However, if the report is to be printed in black and white only, the graphics should also be in black and white only so that the printing resolution is clear.

Titles of the graphs, x-axis and y-axis, together with the range should be clearer shown together with the graphics for the readers' understanding.

3 0
1 year ago
Summer Dean was walking through the mall and found a gym bag lying on the ground. The decision Dean must make as to whether to k
suter [353]

Answer:

Ethics

Explanation:

Ethics also called moral philosophy involves how an individual systemises, defends and recommends the concept of right or wrong.

Summer is facing an ethical decision of either returning the bag or keeping it for herself. Her decision will be based on her definition of right or wrong.

If her moral philosophy is one that does not see theft as something that is wrong, she will decide to keep the bag. If on the other hand she sees keeping the bag that is not her own as wrong she will decide to return it.

6 0
1 year ago
Eddie just landed his first job out of college, and he’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every
Reptile [31]

Answer:

Why is it important to assess various credit options before making a decision on how to pay for

Explanation:

at questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a private college loan from her bank, Wells Fargo, which is currently offering fixed rates between 5.94% and 10.92%

PROS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has saved in an Emergency Fund

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a loan from Lending Club at an APR of 24.99%

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

Selena is about to enter her senior year of college, when all of a sudden she realizes her school raised the tuition cost, and she’s short $6600 in her financial aid package.

OPTION 1: Charge the payments on the joint credit card account she shares with her mom, at a 14.99% APR

PROS

CONS

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 2: Apply for a Federal Student Loan to coverhe’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every day and has no appropriate clothes right now. Eddie figures it will cost about $1250 to start a professional wardrobe.

OPTION 1: Open a 0% (for the first 6 months) credit card

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has sa

Eddie just landed his first job out of college, and he’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every day and has no appropriate clothes right now. Eddie figures it will cost about $1250 to start a professional wardrobe.

OPTION 1: Open a 0% (for the first 6 months) credit card

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has saved in an Emergency Fund

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a loan from Lending Club at an APR of 24.99%

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

Selena is about to enter her senior year of college, when all of a sudden she realizes her school raised the tuition cost, and she’s short $6600 in her financial aid package.

OPTION 1: Charge the payments on the joint credit card account she shares with her mom, at a 14.99% APR

PROS

CONS

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 2: Apply for a Federal Student Loan to cover the cost

PROS

CONSbwls

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a private college loan jsiaolqhs alkas

4 0
2 years ago
Which of the following is the best analogy for a project plan?
sasho [114]
The answer is B. Blueprints for a house. Hope it help
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Adam owns a software development company. he and his team developed and licensed new software that could help many organizations
    5·2 answers
  • Tryst Energy Inc. has an average age of inventory of 65 days, an average collection period of 60 days and an average payment per
    10·1 answer
  • A recent income statement of McClennon Corporation reported the following data:
    14·1 answer
  • Molly C. has just purchased a pasta manufacturing business. Molly’s new business produces ravioli, tortellini, and other cheese-
    7·1 answer
  • Suppose you and a classmate are playing a game where your classmate proposes a division of​ $1.00. ​ Then, you either accept or
    12·1 answer
  • Zumbahlen Inc. has the following balance sheet. How much total operating capital does the firm have?
    13·1 answer
  • Poorer developing countries which often produce and export primary commodities tend to face unfair _____________________ in rela
    12·1 answer
  • According to the concept of​ ________, decisions are made solely on the basis of their​ outcomes, ideally to provide the greates
    12·1 answer
  • Richardson motors uses 10 units of part no. t305 each month in the production of large diesel engines. the cost to manufacture o
    8·1 answer
  • 4. Describe two methods you would use to find potential employees if you were in charge of advertising a job for a company. Expl
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!