Answer:
Embedding culture.
Explanation:
Embedding culture requires determining your leadership style, role modeling, teaching, and coaching. It is seen in how rewards and status is given and to whom, and in our criteria for recruitment, selection, promotion and excommunication of members.
Answer:
A. 12.3%
B. 68%
Explanation:
a.Calculation to determine the required return for the project
Required return=(0.62/1.62*5.7%)+(1/1.62*13.2%)+2%
Required return=0.022+0.081+2%
Required return=0.124*100
Required return=12.3%
Therefore the required return for the project will be 12.3%
b. Calculation to determine the maximum cost the company would be willing to pay for this project
Maximum cost =6.3/(12.3%-3%)
Maximum cost =6.3/9.3%
Maximum cost =0.67.7*100
Maximum cost =67.7%
Maximum cost=68% (Approximately)
Therefore the maximum cost the company would be willing to pay for this project will be 68%
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
Effective annual rate = 6.82 %
Explanation:
given data
loan = 65 % of $2.5 million = $1625000
monthly payment pmt = $10,400
time = 30 year = 30 × 12 = 360
solution
we get here rate first by present value
present value = pmt ×
..........1
$1625000 = $10400 ×
15.625 =
solve it we get
r = 0.5517%
and Effective annual rate will be
Effective annual rate =
Effective annual rate = 
Effective annual rate = 0.068250
Effective annual rate = 6.82 %