answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
2 years ago
14

Perggy's Bakes, a bakery in New Orleans that exclusively sells its confectionery products online, makes its products only when i

t receives an order. The bakery produces the products as per the order and delivers to the customer's homes. It does not produce any excess products. In the given scenario, the price associated with the demand and supply of the products at Perggy's Bakes reflects the _____.
Business
1 answer:
Anastaziya [24]2 years ago
7 0

Answer:

I feel like something is wrong in the question. Can you check it again?

Explanation:

You might be interested in
Asset A has an expected return of 15% and a reward-to-variability ratio of .4. Asset B has an expected return of 20% and a rewar
4vir4ik [10]

Answer:

Correct option is B.

<u>Asset A</u>

Explanation:

Reward to variability ratio = return/σ

Asset A,σ = 15/0.4 = 37.5

Asset B,σ = 20/0.3 = 66.67

Since deviation(volatility) is lesser for asset A,a risk investor would prefer asset A.

8 0
2 years ago
Absorption and Variable Costing Comparisons: Production Equals Sales Assume that Smuckers manufactures and sells 30,000 cases of
pantera1 [17]

Answer:

a:<u>Total Variable Costs        $26 </u>    

a:<u>Total Manufacturing Costs = $ 30</u>  

b:<u>Net Income </u><u><em>Variable Costing</em></u><u>  $100,000</u>  

b: <u>Net Income  </u><u><em>Absorption Costing</em></u><u>  $ 100,000</u>

Explanation:

Smuckers Manufacturers

<u>Costs per case under  Variable Costing</u>

Direct materials per case 16

Direct labor per case 7

Variable manufacturing overhead per case 3

<u>Total Variable Costs        $26 </u>        

<u>Costs per case under  Absorption Costing</u>

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Total fixed manufacturing overhead                           $120,000

Total Manufacturing Costs                                         $ 900,000

<u>Total Manufacturing Costs per Case= $ 900,000/ 30,000= $ 30</u>

The difference between the variable and absorption costing is that the product costs include variable and fixed costs in absorption costing. But in variable costing the product costs include only variable costs.

<u><em> SMUCKERS </em></u>

<u><em>Variable Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

<u><em></em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Contribution Margin                                                        240,000

Fixed Expenses                                                               140,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

In this case the net income under both variable and absorption costing does not change because the units produced are units sold. No cost is charged to ending inventory under absorption costing.

<u><em>SMUCKERS </em></u>

<u><em>Absorption Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Total Manufacturing Costs                                              900,000

Gross Profit                                                                   120,000

Fixed Expenses                                                               20,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

3 0
2 years ago
Question #1: Assume an initial starting Ft of 300 units, a trend (Tt) of eight units, an alpha of 0.30, and a delta of 0.40. If
Readme [11.4K]

Answer:

The forecast for the next period is 307.6 units

Explanation:

Write the formula to calculate exponential smoothing with trend.

Calculate the values of FIT_{t-1} by substituting the values of the parameters in the formula.

Calculate the value of F₁ by substituting the required values

Calculate T₁

FIT₁ = F₁ + T₁

      = 302 + 5.6

      = 307.6

3 0
2 years ago
Gilbert Company made an ordinary repair to a delivery truck during 2016 at a cost of $500 and capitalized the repair cost. What
Leto [7]

Answer:

The answer is:

Asset will be overstated

Net income will be overstated

Explanation:

Because of the incorrect capitalization(the process of converting or adding to a firm's asset):

1. Assets are overstated. Assets that shouldn't are added to the entire assets are added. So it's increasing the company's asset whereas it's not.

2. Net income are overstated. Because depreciation too will have to be charged for the asset that wasn't there, therefore, net asset will be overstated.

7 0
2 years ago
Stangol Co. uses process costing to account for the production of highlighter pens. Direct materials are added at the beginning
Otrada [13]

Answer:

$55,565.76

Explanation:

Calculation for the value of ending inventory using the weighted average method

First step is to find the Equivalent units

Equivalent units = (4,800 × 50%)

Equivalent units = 2,400

Second step is to find the conversion costs

Conversion costs (4,800 × 100%)

Conversion costs= 4,800

Last step is to calculate for the value of ending inventory

Ending inventory= ($8.91 × 2,400) + ($7.1212× 4,800)

Ending inventory=$21,384+$34,181.76

Ending inventory=$55,565.76

Therefore the value of ending inventory using the weighted average method would be closest to: $55,565.76

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Shoe trends, a company that manufactures formal shoes for men and women, offers to give its customers $10 for an old pair of sho
    5·1 answer
  • In 1626, Dutchman Peter Minuit purchased Manhattan Island from a local Native American tribe. Historians estimate that the price
    9·1 answer
  • In a single year, the Netherlands can raise 100 tons of beef or produce 1,000 boxes of tulips. In the same growing season, Belgi
    15·1 answer
  • Darla owns a dress shop called Darla's Darling Dresses. During the past year, Darla traded her current location for a building a
    11·1 answer
  • Francine wants to become a school counselor. Which skill would be most useful for a successful career?
    12·2 answers
  • You purchase a $30, nonrefundable ticket to a play at a local theater. Ten minutes into the show you realize that it is not a ve
    15·1 answer
  • Crigui Music produces 60,000 CDs on which to record music. The CDs have the following costs:
    13·1 answer
  • Nabisco used a free-standing rack in the shape of a bus to promote its Ritz and other cracker products. The goal of the sales pr
    10·1 answer
  • Diogo has a utility function,U(q1, q2) = q1 0.8 q2 0.2,where q1 is chocolate candy and q2 is slices of pie. If the price of slic
    11·1 answer
  • The following transactions apply to Pecan Co. for 2018, its first year of operations:1. Received $100,000 cash in exchange for i
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!