Answer:
Addison will have $ 1,661 in her account in nine years.
Explanation:
This problem requires us to calculate value of our investment of $ 1000 dollars after nine years. The interest on the investment is 5.8% compounded annually.
This problem can be solved by using simple compounding formula given below.
Future Value = Present Value (1+interest rate%)^-period
Future Value = 1,000 (1+5.8)^9
Future = $ 1,661
Answer:
The answer is:
For italy: $35 billion
For Greece: -$40 billion
Explanation:
Injection into the economy = $70 billion.
Government spending multiplier is 1.5.
MPC = $70billion x 1.5
=$105 billion.
Change in Italy's real GDP due to the transfer = $105 billion - $70 billion
= $35 billion.
Greek Government.
Multiplier effect = 1 ÷ (1-MPC)
1 ÷ (1-0.6)
1÷ 0.4
-2.5.
It is negative because it is a reduction in government spending.
Therefore, the final change in real GDP as a result of this decreased spending is
-2.5 x $16 billion
= -$40 billion
When managers delegate work, three transfers occur. the three transfers are responsibility, authority, and accountability
Answer: targeting
Explanation: In simple words, targeting strategies refers to the strategy involving the selection of potential customers and product that will be offered to those customers.
In the given case, Chandler is doing a minor change in the presentation of the goods offered so that he can target different type of customers. In the first store he is trying to target the high value customers by arranging the goods in a sophisticated manner and in the second one he is targeting the common customer.
Hence from the above we can conclude that Kumar is using different targeting strategies.
Answer:
Options B and C are correct.
- Marginal profit is negative.
- Profit is positive.
Explanation:
At q = 150
R = 80q = 80(150) = 12,000
C = 0.002(150)3 + 22(150) + 750 = 6750 + 3300 + 750 = 10,800
R > C so first is incorrect.
MR = 80
MC = 0.006(150 x 150) + 22 = 135 + 22 = 157
MC > MR so B is correct.
Profit = TR - TC = 80(150) - 0.002(150)3 - 22(150) - 750 = 12000 - 10800 = 1200
Profit is positive.
Marginal profit = MR - MC = 80 - 157 = - 77
MR is Negative