Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered
Answer:
B) How have consumer preferences in frozen yogurt flavors changed in the last five years
Explanation:
During the analysis phase of the AFI strategy framework we need to evaluate that how have consumer preferences in frozen yogurt flavors changed in the last five years. Since we know that AFI framework analysis we seek the planning analysis, formulating and implementation. Companies always go back to reassess their strategy based on changes in the environment.
The correct answer that would best complete the given statement above would be the last option. Salaries due for the month of march will appear <span>nowhere in the cash book. Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting!</span>
Answer:
$0.4433 and $0.425
Explanation:
The computation of the earning per share is shown below:
Earning per share is
= (Net income - preference dividend) ÷ (average shares outstanding)
For 2017, it is
= ($156 - $23) ÷ (300 shares)
= $0.4433
For 2018, it is
= ($188 - $18) ÷ (400 shares)
= $0.425
We simply applied the above formula so that the earning per share could be come for both the years