Answer: A academic paper
Explanation: The person wrote it at that exact time and placement
Answer:
The amount of cash flow from operating activities that would appear on the Year 2 statement of cash flows would be -$850 or $850 outflow
Explanation:
The computation of the cash flow from the operating activities for year 2 is shown below:
= Cash revenue in year 2 - interest on notes payable
= $950 - $1,800
= -$850
The negative amount shows an outflow of cash
.
The interest on the note payable is computed by
= Borrowed amount × interest rate
= $36,000 × 5%
= $1,800
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
The correct answer is II. Deciding between Singapore, London or Buffalo as the location for the construction of a new manufacturing facility.
Explanation:
Strategic Planning is a management tool that allows you to establish the task and the path that organizations must travel to achieve the planned goals, taking into account the changes and demands that their environment imposes. In this sense, it is a fundamental tool for decision making within any organization. Thus, Strategic Planning is an exercise in the formulation and establishment of objectives and, especially, in the action plans that will lead to achieving these objectives.
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000