Answer:
$5,156
Explanation:
The computation of the uncollectible account expense is shown below:
But for this, first we have to compute the ending balance of allowance that is shown below
Current $82,000 × 1% = $820
0-30 $29,500 × 5% = $1,475
31-60 $7,960 × 10% = $796
61-90 $4,220 × 25% = $1,055
Over 90 $3,900 × 50% = $1,950
Total $6,096
Now the uncollectible account expense is
= $6,096 + $2,770 - $3,710
= $5,156
This is the answer but the same is not provided in the given options
Answer:
Selective Perception
Explanation:
According to my research on studies conducted by various sociologists, I can say that based on the information provided within the question the manager is exercising Selective Perception. In the context of sociology, Selective Perspective is when an individual decides to not notice certain aspects or traits that cause emotional discomfort and instead focus on the ones that go with our beliefs. Which is what the manager is doing by focusing only on the fact that the salesperson is generating more contracts which is good for the company.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Communities resist programs to educate the public about hurricane hazards because they don't believe they have a hurricane problem; it hasn't happened as long as they can remember.
Answer:
Explanation:
Solution
At first, we will determine that whether we have communicated to our customers in a past that we will keep their information confidential and never be sold to any other person or business for any future marketing. If we have made such communication, then we should take information confidential and do not give to others.Similarly, if there is no confidentiality communication made in a past, then we can put an offer towards Brawner. We offer him that instead of providing phone numbers and email to him, pay tome, we will email and call the customers and let them know about Brawner and local record store. So in case any customers want something, they will contact directly to you (Brawner) or his shop.
Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73