The cost of adding more options. Supply and demand: would the students want to have salad for lunch, or would it go to waste?
Answer:
d. $8,300.
Explanation:
Direct Materials
Beginning 8,200
Purchases *16,800
Requisitions 18,400
Ending 6,600
We solve for purchases:
6,600 + 18,400 - 8,200 = 16,800
WIP Inventory
Beginning 7,700
Materials 18,400
Labor 13,700
Overhead 8,200
Transferred Out <u> 39,700*</u>
Ending 8,300
The transferred-out from WIP inventory is the transferred-in for Finished Goods
<span>Contribution margin ratio is 40% or $24 per unit
Fixed expenses are $28,800
Variable expense per unit is $36
Assuming Q is quantity, sales needed to achieve monthly net equal to 10% of sales is
Sales = Variable expenses + Fixed expenses + profit
$60Q = $36Q + $28,800 + ($60Q x 10%)
$18Q = $28,800
Q = 1600 units
Monthly sales will have to be 1600 x $60 = $96,000</span>
Answer:
Market Share price $ 31,12
Explanation:
The price of the stock will be the same as the present value of their dividends:
Year Dividend Presnet Value
First year $1,00 $ 0,8621
Second $2,00 $ 1,7241
Third $3,00 $ 2,5862
Total Value $ 5,1724
Now, we solve for the horizon value
3 x (1.08) / (0.16 - 0.08) = 40,50
And, as this is three year ahead we also discounted like the other dividends:
Maturity 40,50
time 3,00
rate 0,16
PV 25,95
And last, we add up the horizon with the other dividends:
5.17 + 25,95 = 31,12