Answer:
The maximum investment is $6,360.111
Explanation:
Giving the following information:
The placement of a new surface would reduce the annual maintenance cost to $500 per year for the first 3 years and to $1000 per year for the next 7 years. After 10 years the annual maintenance would again be $2500.
We need to find the net present value. The maximum initial investment will be the amount that makes the NPV cero.
NPV=∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
<u>For example:</u>
Year 1= 500/1.05= 476.19
Year 3= 500/1.05^3= 431.92
Year 5= 1,000/1.05^5= 783.53
NPV= 6,360.111
The maximum investment is $6,360.111
Answer:
B) overt branding practices
Explanation:
Generation Y is the group of people who were born between 1990s to early 2000s. Probably most commonly known as millennials.
Statistics shown that when it come to choosing a product, millennial tend to choose the individuals that they can trust/admire rather than overt branding practices. This is why online influencers market is really booming among this demographic.
On top of that ., They value the type of advertisement that can objectively define the negative and positive characteristics of a certain product rather than advertising it as if it's 'the best product ever' like commonly done by most companies in the past.
Answer:
Dow Jones Industrial Average on May 30, 2017:
According to valueline.com, the Dow Jones Industrial Average on May 30, 2917 closed at 21029.47 Down 50.81.
Closing index = 21029.47
plus down movement =50.81
Opening index = 21080.28
This implies that the opening price was 21080.28.
Explanation:
The Dow Jones Industrial Average measures the stock performance of 30 large companies listed on stock exchanges in the United States. It is a stock price index. Others are the S&P 500 Index and the NASDAQ.
The opening index represents the day's beginning average price before trading started. During trading, the price must have seen variations, up and down movements. But, at the end of the day's trading, the closing price was reported to be 21029.47 Down 50.81.
From this closing index report, one can infer by adding back, that the opening price was above the closing price by 50.81 or about 51 basis point.
Answer:
The standardization of the production process for higher output levels with fewer model changes
Explanation:
The standardization of production process has the potential to reduce the unit cost, though it may also reduce the flexibility necessary for the production of different products in a timely way. Consequently, this may reduce the product value on the part of customer.
Answer:
Answer:
Correct answer is letter B, $2,200
Explanation:
Using accrual basis method, revenue and expenses will be recognized when incurred whether paid (expenses) nor collected (revenues).
The $4,800 is a 24 months policy, therefore we must compute the insurance expense applicable for the year covering from February 1 to December 31 (11 months)
$4,800 divided by 24 months = $200 insurance per month multiply by 11 months expired portion (February 1 to December 31) = $2,200.
An adjusting entry to recognize the expire portion of the insurance must be done at the year end in the amount of $2,200.
($4,800 / 24 months = $200 x 11 months = $2,200)