Answer:
$13.33
Explanation:
Test A
Charging rate $65
Variable cost ($25)
Contribution margin $40
Contribution margin per machine hour $40/3=$13.33
Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
The ‘SMART’ technique a tool for effective goal setting. The acronym SMART stands for Specific, Measurable, Attainable, Realistic, and Time-bound, all of which are requisites for goals. The goal “to sell a combination of six refrigerators, stoves or dishwashers to earn a bonus” is specific, measurable, attainable and realistic because Michelle has done this before. Yet the goal is not time-bound. The length of time it is required to meet is not specified in the goal.
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Answer:
The book value of the machine at the end of 2021 is $620000.
Explanation:
The straight line depreciation allocates a constant depreciation expense throughout the useful life of the machine. The straight line depreciation expense can be calculated using the following formula,
Depreciation expense per year = (Cost - Residual value) / estimated useful life
Depreciation expense per year = (1000000 - 50000) / 5 = $190000 per year
The book value of asset is the value of the asset calculated by deducting Accumulated depreciation from its cost.
The book value of the machine at the end of 2021 will be the, considering the depreciation expense for year 2021 has been charged,
Accumulated depreciation till 2021 end = 190000 for Year 2020 + 190000 for Year 2021 = $380000
Book value at the end of 2021 = 1000000 - 380000 = $620000