Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
1. Dr Equipment 36000
Cr Cash 9000
Cr Notes payable 27000
( To record entry of equipment purchase on cash and on promissory note)
Explanation:
Equipment = 36000
Paid in cash = 36000 /4 =9000 and balance 36000-9000=27000 to be signed promissory note.
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22
When using the "addition rule" always be careful to avoid double-counting outcomes.
At the point when two occasions, A and B, are mutually unrelated, the likelihood that A or B will happen is the total of the probability of every occasion. The addition rule for probabilities portrays two formulas, one for the likelihood for both of two totally unrelated occasions occurring and the other for the likelihood of two non-commonly occasions occurring.