Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
<span>To sit next to her mother at a restaurant Diana pushes her little brother mark out of the way. This is an example of instrumental aggression. Instrumental aggression refers to an aggressive behavior intended to achieve a goal. It is made against another person in whom the aggression is used as a means of securing some reward or to achieve an external goal such as a victory.</span>
Answer:
use promotions to get consumers to try the brand
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that Walkane Juices is an underdog which is trying to use promotions to get consumers to try the brand. This is done with the hopes that the promotion will attract a large amount of individuals who may otherwise never try the brand, and once they try the brand they may like it and decide to start buying the product. Thus increasing sales for the company.
Answer:
EPS
Plan I $2.03 per share
Plan II $1.78 per share
Explanation:
Plan I
As this plan is all equity plan, so there is no debt and no interest expense as well.
In the absence of taxes, We will use the EBIT in the calculation of EPS
EPS = Net Earning / Outstanding numbers of shares = $375,000 / 185,000 = $2.03 per share
Plan II
In this levered plan we have debt and equity combination. We also have to deduct the interest expense from EBIT to calculate the net income.
Interest Expense = $2,700,000 x 5% = $135,000
Net Income = EBIT - Interest Expense = $375,000 - $135,000 = $240,000
EPS = Net Income / Outstanding numbers of shares = $240,000 / 135,000 = $1.8 per share
Answer:
The correct answer is option C and D.
Explanation:
A perfectly competitive firm has a large number of buyers and sellers. These sellers produce homogenous products. There is no restriction on entry and exit in the market. The firms are price takers.
The market for electricity is not a competitive market because there are few sellers in the market and there is difficulty in entry and exit because of the high cost involved.