Well you can ask yourself which of these answers have to do with having a flexible mind. I would say having a flexible mind
helps you become a team player
because in order to work with other people you must have a flexible mind.
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
premises
Explanation:
The grocery store incurs premises liability for his injuries. This form of liability is a legal concept that has to do with personal injuries that have been caused by some form of unsafe or defective conditions on someone's property, usually due to negligence. This is exactly what happened in this scenario since it was negligent of the store to not have cleaned up the mess made by the broken eggs which ultimately caused Johnny to fall.
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1
Answer:
1. Is this a 17 percent loan?
- No, the loan charges a much higher interest rate
2. What rate would legally have to be quoted?
3. What is the effective annual rate?
Explanation:
effective annual rate = (1 + i/n)ⁿ - 1
using a financial calculator, i = 30% (PV = 20,000, PMT = -1,950, Nper = 12, FV = 0)
monthly interest rate = 2.5%
effective annual rate = (1 + 0.30/12)¹² - 1 = (1 + 0.025)¹² - 1 = 1.3449 - 1 = 0.3449 = 34.49%
APR (legal rate) = 2.5% x 12 = 30%