Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
Answer:
Explanation:
Because when you included that sometime it can cause discrimination against a certain race of gender. For example, if you add that you are hispanic women you may not get picked for the job over a white male. For age when people see really old people applying for jobs they may not hire them because they would have to explain everything to them.
Answer:
The floatation cost may be defined as the cost that is incurred or earned by any organization or a firm whenever they issue new stocks in the market. Here in the context, Mosaic Ltd is having shortage of money to incur the cost of the upcoming preference shares that they will issue. So they had raised deposits from another firm, Rosaic Ltd which had a surplus amount of fund. The money raised by Mosaic is a kind of security bond or transfer of money to another party for the safe keeping. The other firm i.e Mosaic Ltd. will return the money to Rosaic Ltd. later.