Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate
Answer:
E. efficiency wages
Explanation:
Clearly this isn't a discrimination case, as Rob has a robust background with the company (15 years). Although their work output may be the same, Rob's experience justifies the higher pay.
This is one form of efficiency wage theory, holding that higher wages lead to increased employee productivity. This way, Rob gets an incentive for staying with the company.
Answer:
Joint stock company
Explanation:
Global Shipping Corporation is a joint stock company because they have investment managers. Joint stock company is a structure in which share are sold to the stockholders of the company. Overall, the shareholders select board of directors by joint voting. In a joint stock company the shareholders are allowed to sell their shares to others.