The answer to the question is competition.
It seems that George is set up by his company to become a competition to the customers’ of the company. This is because George is told to develop a new smart phone application so that his company will have a unique competitive advantage from the other firms. This would lead to his company’s better performance in the future.
Answer:
The earnings per share for Bramble in 2020 is $2.99
Explanation:
This was arrived at by preparing income statement for 2020,where in the results from continued operations and discontinued were shown.
The income from continued operations attracted tax at 35% while the losses from the discontinued operations got a tax benefit at the same 35% tax rate.
Note that the earnings used in calculating earnings per share is net of preferred dividends as only earnings attributable to ordinary shareholders are considered.
Find attached spreadsheet for the full blown income statement and the calculation of earnings per share.
Answer:
$88,000
Explanation:
Jill's original house value = $175,000 house cost + $7,000 closing costs + $75,000 improvements = $257,000
Jill's revenue from house sale = $375,000 selling price - $30,000 sale cost
= $345,000
Jill's capital gain = $345,000 sales revenue - $257,000 house original value
= $88,000
Answer:
Chartered Accountant or Certified public accountant.
Explanation:
Chartered accountant is a designation or degree provided to the Accounting professional across the world except in United states, they have another equivalent designation of Certified public accountant. This designation required knowledge on accounting, tax, auditing, etc. They need to qualify in a rigorous accounting examination. As a professional their responsibility is to create financial statement, filling or helping company to file or calculate tax and providing financial advice.
Answer:
Option D,50% is the correct answer.
Explanation:
Dividend payout ratio is an important financial measure which measures the ratio of company's dividends payment to net income of the company.
This implies the portion of income earned in a year given to shareholders as dividends while the remains is kept in the business as source of further growth.
Dividend payout ratio=dividends/net income=$100/$200=50%