Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
The task of a crisis management team is to mitigate conflict. A crisis management team is effective when crisis is preemptively identified and scenarios for resolution are in place. A crisis management team should promptly acknowledge crisis to employees and shareholders.
Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
The cross price elasticity of salsa and guacamole is 0.2. The two goods are substitutes.
Explanation:
The price of guacamole is increased from $2 to $2.5.
Percentage change in price
= 
= 
= 25%
The demand for salsa rises by 5%.
The cross price elasticity will be
= 
= 
= 0.2
We see that the cross price elasticity is positive. This means that the two goods are substitutes. When price of one good will increase consumers will prefer the cheaper substitute, increasing its demand.
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450