Answer:
Lundholm, Inc
Journal Entries
Date Account Titles Debit Credit
May 1, 18 Cash $500,000
Bonds payable $500,000
(To record the bond issuance)
31 Oct, 18 Interest Expenses $22,500
(500000*9%*6/12)
Cash $22,500
(To record payment of the first semiannual period’s interest)
Nov 1, 19 Bonds payable $300,000
Loss on Bonds $3,000
Cash $303,000
(To record retirement the bonds at 101 on November 1, 2019)
Answer:
$136,190
Explanation:
The computation of computer cost allocated to Division B is shown below:-
Computer cost allocated to Division B = Computer service cost × Computer time of Division B ÷ Total computer time.
= $260,000 × 220 ÷ (200 + 220)
= $260,000 × 220 ÷ 420
= $260,000 × 0.5238
= $136,190
Therefore for computing the computer cost allocated to Division B we simply applied the above formula.
Answer:
Explanation:
Bal as per cash book. $12,326
Add:
outstanding chq. $1,225
Overstated expenses. $27
Unknown credit. $566
Less:
Uncredited cash. $780
Direct debit. $449
Bank charges $23
Bank charge. $74
Bal in bank statement. $12,818
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer:
The degree to which the portfolio variance is reduced depends on the degree of correlation between securities is the correct answer.
Explanation: