Answer:
The correct answer is intangible.
Explanation:
An intangible asset is a product or service that should not be physically delivered, but that provide us with a service. An intangible product, also called service, should not necessarily revolve around a physical product; There are also so-called pure services, that is, whoever buys a service is not buying something physical; Who buys or hires a service is paying for a transformation process.
Answer:
Allocated MOH= $158,000
Explanation:
Giving the following information:
The standard direct labor quantity is 4 hours per lamp, and the company produced 9,800 lamps in January. This required 39,500 direct labor hours.
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 4*39,500= $158,000
Answer:
Increasing total sales by targeting more customers
Explanation:
When a company has a product that can satisfy various segments of customers, they will target as many customers as possible.
This will increase the number of sales that the company makes and in turn will increase revenue.
Targeting a wider customer base is the strategy being used by In-N-Out Burger. They decided to target both the college student community and the artisan build-your-own burger segment.
This startegy can however be more expensive if different advertisements are required to target different segments. Promotion expense will increase.
Answer:
B. $7.58
Explanation:
earnings per share = (net income - preferred dividends) / weighted average of shares outstanding
shares outstanding:
January 1: 100,000 x 12/12 = 100,000
October 1: -20,000 x 3/12 = -5,000
weighted average = 95,000
EPS = $720,000 / 95,000 = $7.5789 =$7.58
Stock options are not included in the basic EPS calculation.
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.