Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Answer: Global citizens
Explanation:
Global citizens are the people who use the global success of a company as an indication of the product quality and innovativeness. Goobal citizens are concerned that firm acts in a socially responsible manner.
Global citizens role in tackling issues like water shortages, climate change, terrorism, have an impact on the future of the world. A global citize understands the wider world.