answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
1 year ago
12

Jamie is writing an investigative report with footnotes. What is the standard format for numbering the footnotes?

Business
2 answers:
Readme [11.4K]1 year ago
7 0

It’s actually C. Superscripts numbers

mars1129 [50]1 year ago
3 0
The believe that the best answer among the choices provided by the question is D. Full-size numbers followed by a period.
Hope my answer would be a great help for you.    If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
You might be interested in
MNO Corporation uses a job-order costing system with a predetermined overhead rate based on direct labor-hours. The company base
Alex_Xolod [135]

Answer:

Allocated MOH= $174

Explanation:

Giving the following information:

Total estimated direct labor-hours 50,000 Total estimated fixed manufacturing overhead cost $285,000 Estimated variable manufacturing overhead per direct labor-hour $3.80

Job P123:

Total actual direct labor-hours 20

First, we need to calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (285,000/50,000) + 3.8

Estimated manufacturing overhead rate= $8.7 per direct labor hour.

Now, we can allocate overhead to Job P123:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.7*20= $174

8 0
2 years ago
8. Hayward Industries manufactures dining chairs and tables. The following information is available: Dining ChairsTablesTotal Co
Contact [7]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Dining Chairs - Tables - Total cost

Machine setups: 200 - 600 - $48,000

Inspections: 250 - 470 - $72,000

Labor hours: 2,600 - 2,400

A) A single overhead rate:

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (48,000 + 72,000) / (2,600 + 2,400)= $24 per direct labor hour

Now, we can allocate overhead based on direct labor hours:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Dining Chairs:

Allocated MOH= 24*2,600= $62,400

Tables:

Allocated MOH= 24*2,400= $57,600

B) We have to calculate an overhead rate for each activity cost pool.

<u>Overhead rate:</u>

Machine setups:

Estimated manufacturing overhead rate= 48,000/800= $60 per machine hour set up

Inspections:

Estimated manufacturing overhead rate= 72,000/ 720= $100 per inspection

Based on the overhead rate, we can allocate overhead to each product.

Dining chairs:

Allocated MOH= 60* 200 + 100*250= $37,000

Tables:

Allocated MOH= 60*600 + 100*470= $83,000

C) We can conclude that activity cost allocation is more accurate than using a single rate plant-wide. We can allocate costs more efficiently.

7 0
2 years ago
Teagan wants to buy a new refrigerator. The refrigerator costs $1650. Teagan decides to finance the refrigerator for 24 months a
sukhopar [10]

Answer:

$78.06

Explanation:

For computing the monthly payment we need to apply the PMT formula i.e. to be shown in the attachment below:

Given that,  

Present value = $1,650

Future value or Face value = $0

RATE = 12.5% ÷ 12 = 1.0416%

NPER = 24 months

The formula is shown below:  

= PMT(RATE;NPER;-PV;FV;type)  

The present value come in negative  

So, after applying the above formula, the monthly payment is $78.06

7 0
2 years ago
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
Punkeytown carries no insurance for possible claims and, as of January 1, 2019 (the start of its fiscal year), Punkeytown had no
Simora [160]

Answer: Will report a liability of $5000 for judgement debt and a claim of $11,000

Explanation:

The liability refers to the obligations of the firm which are certain is going to make payment as compensation.

The $5000 liability, although payment has not been made it's already Incurred by the company under the acural concept.

The claim of $11,000 is only probable and not certain even though amount and time of execution can be estimated, since it's not certain it will only be recorded as a claim in the goverments fund balance sheet.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A discount from the list, or retail, price offered to intermediaries is a(n) ____ discount.
    11·1 answer
  • The ________ database would most likely be found in the science and telecommunication industries.
    6·1 answer
  • Although appealing to more refined tastes, art as a collectible has not always performed so profitably. During 2010, Deutscher-M
    11·1 answer
  • Southeastern Bell stocks a certain switch connector at its central warehouse for supplying field service offices. The yearly dem
    8·1 answer
  • Which of the following best illustrates the importance of addressing the three questions of economics? People’s desires and need
    6·1 answer
  • The coastal town of olaspen offers various exotic water sports and hiking expeditions to its tourists. the town government of ol
    14·1 answer
  • Prepare separate entries for each transaction for Sunland Company. The merchandise purchased by Splish Brothers on June 10 cost
    7·1 answer
  • You are evaluating two different silicon wafer milling machines. The Techron I costs $276,000, has a three-year life, and has pr
    15·1 answer
  • Greater air pollution from car production leads to increased rates of asthma and infant mortality, imposing costs on the rest of
    9·1 answer
  • Department A had a beginning inventory balance of 25 units which were 40% complete. During the accounting period, the department
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!