The answer is (b) Greater,Rise ,toward
Explanation:
Refer to Exhibit 3-17. At a price of $16, the quantity demanded of good X is <u>Greater </u>than the quantity supplied of good X, and economists would use this information to predict that the price of good X would soon <u>Rise</u> .This would push the price <u>Toward</u> the equilibrium price
The law of Demand states that the price and the supply of the product are inversely related (i.e . ceteris Paribus).
Also an increase in the number of buyers of a particular product leads to a shift in the demand curve towards the right side
Answer:
1. Reducing the randomness of your approach
Explanation:
Reducing the randomness of your approach guides your entry and closing points
Answer:
John
Explanation:
Neil will have the following amount after ten years.
Simple interest is calculated using the formula,
I= p x r x t
where I= interest, P= principal amount, r = interest rate, t is time
for Neil interest will be= $15,000 x 3/100 x 10
=$15,000 x 0.03 x 10
=$4500
Neil will have principal + interest amount
=$4,500 + $15,000
=$19,500
John invested in a compound interest account.
The amount after ten years will be
The formula for compound interest is
FV = PV × (1+r)^n
where FV = Future Value
PV = Present Value
r = annual interest rate
n = number of periods
After ten years, John will have
Fv= $15,000 x (1 + 3/100)^10
Fv= $15,000 x (1.03)^10
FV =$15,000 x 1.34391
Fv = $15,158.75
John will be able to clear his mortgage.