Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.
Answer: Li can look for new ideas from different sources such as her career interests, problems she encountered on her job and suggestions from friends
Explanation: Great ideas are developed from a need to fix a problem. In searching for a new idea its encouraged for one to consider fixing a problem could be from a previous work environment. New ideas also come from ones interests such as a career path, a hobby or a passion. Alternatively, the importance of discussing ideas with friends and families can not be overemphasized as they know you best and can proffer great solution.
Canada will be least comfortable with this type of a structure.
Explanation:
An organizational system which is based on a hierarchical, structured network, is also called a bureaucratic structure. The layout of the system is best suited for companies operating in a safe and unique climate. Generally, a mechanistic system is easy to manage. When a business operates in a stable environment, it never needs to be changed.
Authority represents a well-defined hierarchy of mechanistic organisations, with top managers taking the majority of decisions. Since the world is relatively stable, there is no need for complicated decision-making procedures spanning many parties. Subordinates should obey and not challenge their reasoning in the course of management. Unlike actions, contact often flows via or from the top down hierarchical paths.
200,000 have to find what 10 percent is and multiply that by 10
Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75