Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
Answer:
Importer.
Explanation:
An importer is an individual or entity that brings in products from foreign countries for sale domestically. Importers buy products that are produced in other countries. To the other country this is an export.
Roberto's father and uncle started a company that buys bauxite, copper, and other minerals from Chile, and brings them into the U.S. So the company is involved in importing activity.
Roberto brokers the trades with the mines in Chile.
Answer:
D. All of the above.
Explanation:
In economics, opportunity cost is the alternative forgone. For example, if two goods X and Y with prices $2 and $3 respectively are compared and an individual chooses to buy X instead of Y, the opportunity cost is the good Y itself that is forgone and not $3 which the price of Y.
Opportunity cost can also be seen as benefits an individual forgo in order to choose an alternative over another.
Therefore, individual pair comparison of each of the following statements opportunity cost to Frank's decision to reduce his weight:
A. His opportunity cost is the alternative uses of time spent exercising.
B. His opportunity cost is the forgone satisfaction of consuming foods that are not part of his diet plan.
C. Assuming exercise is not leisure comma he trades consumption of current leisure for future health.
I wish you the best.
Answer:
The correct answer is a) Constructive resistance.
Explanation:
Constructive Resistance is the ability of structural elements to withstand the efforts to which they are subjected without breaking. It depends on many factors among which the material used, its geometry and the type of union between the elements stand out.
Answer:
Both Sabrina's nominal and real income increased
Explanation:
Her nominal income during 2017 was $100,000 and it increased to $105,000 during 2018, a $5,000 increase.
Sabrina's real income during 2017 was $100,000 (using 2017 as the base year), and her real income during 2018 was = $105,000 / 1.02 = $102,941. That means that her real income increased by $2,941