Answer:
Option (b) 19,500
Explanation:
Data provided in the question:
Year Enrollments (
)
5 years ago 15,000
4 years ago 16,000
3 years ago 18,000
2 years ago 20,000
Last year 21,000
α = 0.5
Forecast for two years ago = 16,000
Now,
Forecast for last year
i.e year 5
F₅ = (1 - α ) F₄ + α (A₄)
here,
= ((1 - 0.5 ) × 16,000 ) + ( 0.5 × 20,000 )
= 8,000 + 10,000
= 18,000
Thus,
Forecast for this year
F₆ = (1 - α)F₅ + α(A₅)
= ( (1 - 0.5 ) × 18, 000 ) + ( 0.5 × 21,000 )
= 9,000 + 10,500
= 19,500
Hence,
Option (b) 19,500
Answer:
The correct answer is b) American will leave fares unchanged and Southwest will leave fares unchanged.
Explanation:
The Nash Balance is a situation where individuals or players have no incentive to change their strategy taking into account the strategy of their opponents.
In the Nash equilibrium, the strategy chosen by each participant of a conflict or game is optimal, given the strategy chosen by the others. In other words, nobody will gain anything if they decide to change their strategy under the assumption that the other individuals do not change theirs.
It should be noted that under the Nash equilibrium the greatest gain is not necessarily obtained for all individuals or players as a whole. It is only true that each responds optimally to the strategy of others. In many cases, individuals would like to be able to reach another balance with higher profits but fail to do so because they face the risk of being betrayed.
Answer:
Required loan = $16000
Explanation:
given data
beginning cash balance = $35,000
cash disbursements = $127,000
cash receipts = $126,000
ending cash balance wants = $50,000
to find out
How much would Brockman Company need to borrow
solution
we get here Ending cash balance that is express as
Ending cash balance = beginning cash balance + cash receipts - Cash disbursement ..........................1
put here value we get
Ending cash balance = $35000 + $126000 - $127000
Ending cash balance = $34000
and required loan to borrow will be here as
required loan = ending cash balance wants - Ending cash balance .................2
put here value we get
Required borrow = $50000 - $34000
Required loan = $16000
Answer:
Answer is given below.
Explanation:
Preferred stock yield = dividend/ stock price
a) dividend =$1.81 , stock price =$30
Preferred stock yield = $1.81/$30= 6.033%
b) dividend =$1.81 , stock price =$25
Preferred stock yield = $1.81/$25=7.24 %
Answer:
$793.60
Explanation:
Inflation refers to the general increase in prices. It reduces or erodes the purchasing power of a currency.
Interest rate represents the rate of money growth from an investment or savings.
Inflation will, therefore, decrease purchasing power while interest rate will add to the currency strength. Loss or gain in purchasing power will be determined by the difference between the inflation rate and the interest rates.
In this case, the loss in purchasing power will be the inflation rate (3.24%) - interest rate (2%).
=3.24%-2%
=1.24%
1.4% decline in purchasing power will equal to 1.4% x $64,000
= 1.24/100 x $64,000
=0.0124
=$793.60