Answer:
Total investment = 2,400+10,000+3,600=16,000
Expected return on Portfolio= 2,400/16,000*6=0.9%+
10,000/16,000*7.5=4.6875% +
3,600/16,000*12.6=2.835%
Expected return on portfolio= 8.4225%
Explanation:
Answer:
His maximum inventory level would be 180 units
Explanation:
According to the given data we have the following:
daily demand rate , d=1,600/200=8 units;
daily production rate p=80 units;
C0=25 dollar
Cc=2 dollar
Therefore, Qopt=√2*25*1,600/(2(1-8/80))
Qopt=210.82
But here Rolf decide to produce 200 units each time he started production, hence fix Q=200
Therefore, Maximum inventory level=200*(1-8/80)=200*0.9
Maximum inventory level=180 units
His maximum inventory level would be 180 units
Answer:
economic costs = $56,000
Explanation:
given data
seeds = $2,000
fertilizer = $3,000
pesticides = $6,000
earning = $45,000
solution
total Accounting cost of Mr. jernigan is
total Accounting cost of Mr. jernigan = $2,000 + $3,000 + $6,000
total Accounting cost of Mr. jernigan = $11,000
and
economic costs = accounting costs + opportunity costs
economic costs = $11,000 + $45,000
economic costs = $56,000
Answer:
For each one percent increase in the interest rate, amount of deposit increases by 11.145%
Explanation:
To obtain the amount rate at which deposit increase per percentage increase in interest rate ;
We obtain the slope Coefficient of the regression equation between the amoub of deposit and interest rate paid.
From the result of the analysis given ;
The slope Coefficient of X, interest rate % is 11.145
Hence, For each one percent increase in the interest rate, amount of deposit increases by 11.145%
Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292