Answer:
True
Explanation:
The codes of conduct are the set or collection of conduct in an organisation that are specified for the particular organisation. These conducts may be following:
- Rules
- Principles
- Values
- Employee expectations, behavior, and relationships
These codes of conducts are to be followed by the individuals associated with organisation.
Answer:
Price to be paid today = $118.35
Explanation:
<em>The price of a share can be calculated using the dividend valuation model </em>
<em>According to this model the value of share is equal to the sum of the present values of its future cash dividends discounted at the required rate of return. </em>
The model can applied as follows:
PV of dividend = D×(1+r) ^(-n)
D- dividend , r - required rate , n- number of year
D- 9.25, r - 16%, n = 2
PV of dividend = 9.25 × (1.16)^(-2)= 6.9
PV of disposal value
PV of dividend = F × (1+r) ^(-n)
D- disposal value , r - required rate , n- number of year
PV of disposal value = 150 × (1.16)^(-2)= 111.47
Price to be paid today
Total present value = 6.9 + 111.47 = 118.35
Price to be paid today = $118.35
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
Answer:
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Explanation:
Operating activities: It involves those transactions that affect the after-net income working capital. It would subtract the rise in current assets and a decrease in current liabilities while add a decrease in current assets and an increase in current liabilities.
It would modify those changes in working capital. For addition, the depreciation costs are added to the net income and the loss on the sale of assets is applied, while the gain on the sale of assets is excluded
So, the following options are used-
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.